Népmese (orosz): A Világszép Vaszilisza
A Világszép Vaszilisza népmese hasonlóan indul, mint a Hamupipőke: Vaszilisza édesanyja halálos beteg, s búcsúzóul jó tanáccsal látja el a nyolcéves kislányt:
„Hallgass rám figyelmesen, Vasziliszuska!
Emlékezz mindig rám és figyelj jól az utolsó szavaimra. Hamarosan meghalok, szülői áldásomként rád hagyom ezt a bábut, mindig tartsd magadnál, senkinek se mutogasd: mikor baj ér, adj neki enni, s kérd a tanácsát.
Ahogy jóllakott, megmondja, hogy kerülj ki a bajból.”
Vaszilisza apja újra nősül, de mostohanyja a két lányával épp oly gonosz és zsarnok, mint a Hamupipőkében. Hosszú éveken át zaklatják, s mikor eladó sorba kerül, a szépsége miatt végleg meg akarnak tőle szabadaulni. Ezért az erdőbe küldik azzal az utasítással, hogy a sötét erdőben találja meg a legveszedelmesebb boszorkányt, Baba Jagát, hogy tüzet kérjen tőle.
|
A mesében tehát van egy világszép lány, gonosz mostoha, és szerepel benne Baba Jaga, a boszorkány. A sötétség és a fény mellett ott a segítő is. Ki ő? Miben segít?
Hogyan kell szolgálni Baba Jagát?
Meddig kell ott maradni nála?
Merre visz, mit mond, mit taníthat ma nekünk ez a mese?
Vasziliszának a lehető legsötétebb mélységbe kell mennie ahhoz, hogy fényt vihessen haza. Teljesen egyedül van, csak a kis bábu segíti, akit ő táplál, mintegy „ébren tartja az intuitív készségeit”. Az intuíció, mint belső erőforrás, átsegíti a lányt a nehéz próbatételeken, így képes túlélni és fejlődni: legyőzve félelmét fényhez jutni.
Clarissa Pinkola-Estés lényegében abban látja a nő útját, hogy nem szakadhat el ősvalójától, természeti lényétől, előbb-utóbb vissza kell térnie a természethez. Hallgatnia kell intuíciójára, szeretnie a testét, élni a testében. Erre, illetve ezen küzdelmes út egy részének bemutatásának példája a Világszép Vaszilisza története, aki az édesanyjától kapott bábu segítségével tudja túlélni mostoha-anyja és mostoha-nővérei kínzásait, a sötét erdőben bolyongást, a Baba-Jagával való találkozást. Egész életében mindig a bábura hallgat – „kicsi énként” a mindannyiunkban suttogó (esetleg kiabáló) intuíciót jelképezi ez a kapcsolat.
Hallgassunk belső megérzésünkre, mint ahogy Világszép Vaszilisza hallgat az édesanyjától kapott bábujára. (Boldizsár Ildikó)
|

|