Szepesi Szűcs Barbara (1) Barbara megkapó világa
Kocsis Noémi 2017.02.01. 14:44
Szepesi Szűcs Barbara képi világa olyasmi, amilyent valamennyien szívesen álmodnánk magunknak. Ezernyi színt használó, sugárzó, reményt keltő és nagyon hangulatos képei kettősséget teremtenek a nézőben: mintha hús-vér mesealakokat rajzolna. Tündérszerű nőfigurái mellett a konyhában tésztát keverő, nagyon is gyakorlatias mackó adja az ellenpontot. Meg is említem neki, hogy ha ilyen rajzokkal teli kötet látna ma napvilágot, afféle művészkönyv jelleggel, Sz.Sz.B.-rajzokkal, én biztosan a polcra tenném, rejtegetett, féltett kincsként.
Ezen jót mosolyog, hiszen bármilyen vonzó az opció, nem a polcnak dolgozik: akkor boldog, ha rajzai a szívekbe találnak, ha a gyerekek, de a felnőttek is vevők a szöveghez készített illusztrációk finoman áthallásos jelentéseire.
|
Barbara családja Nagyváradról települt át Székesfehérvárra, ő itt járt általános iskolába, majd a Tóparti gimnáziumban kerámia szakosként. Az utolsó esztendőben érezte már, hogy a kézzel alakított matéria helyett egy síkművészet, a grafika lesz az ő terepe és igazi útja. A MOME-ra második próbálkozásra veszik fel, tervezőgrafikusként végez 2012-ben.
Jelenleg Pákozdon él és alkot, akár napi 15 órán ketesztül is. Jelenleg is ilyen időszakot él meg, ugyanis alig három hetük van befejezni az íróval, Nyulász Péterrel közös munkájukat, a szerző Helka című ifjúsági regényének folytatását. E kötetben a népszerű író az első regényben már megkezdett Balaton-legendákat szövi tovább, új szereplőkkel és még több, a kiránduló családok által bejárható rejtélyes honi helyszínnel.
– Nagyon szeretem ezt a munkát, a regény teljesen levett a lábamról – meséli Barbara, aki maga is jegyez egy könyvet íróként, diplomamunkaként ugyanis a nagymamájáról és önmagáról készített el egy könyvecskét. Az illusztrációkhoz egy zeneszerző barát írt muzsikát – sajnos az imádott, ihletet adó nagymama a könyv megszületését már nem érhette meg.
Egy másik projekt, amely nagyon közel áll Barbihoz, az itthon széles körben ismert Ringató-foglalkozásokhoz megjelent kötetek egyikének illusztrálása. A 60 megzenésített vers egyharmadát látta el egyedi hangulatú rajzaival. Első tulajdonképpen önálló kötetét május elején veheti kézbe az olvasóközönség, s mondogathatja versikéit, nézegetheti rajzait, hallgathatja a mellékelt cédélemezt.
A zene amúgy is mindig közel állt Barbarához: 12 évig tanult fuvolázni a fehérvári Hermann László Zeneiskolában, apukája a nagyváradi színházban dolgozott, énekelt, gitározott, édesanyja pedig szintén grafikusnak tanult, az egyik nagypapa festőművész, s a nagymama is muzikális családtag volt.
A fiatal lány egyéni képi világában egyértelmű szükséglet az őszinteség és az önkifejezés. Ugyanakkor maximalista, mint mondja, akár a leadás előtt két nappal is képes összetépni egy rajzot, ha nem tetszik. A ceruza és a papír az ő terepe, de mivel több alkalmazott jellegű grafikai munkája van, a számítógép legalább ennyire napi eszköze.
– Nagyon fontos számomra, hogy mindig, a munkámban is gyermeki szemmel tudjam nézni a világot – teszi hozzá Barbi, aztán szalad, mert már várják a papíron hagyott vonalszereplői...
|
Forrás: feol.hu

|