A tizennegyedik aranyhal
2017.10.26. 16:07
'2015 legjobb 50 gyerekkönyve-díj' 
Írta: Jennifer L. Holm
Fordította: Roboz Gábor
Illusztrálta: Tad Carpenter
Kiadó: Ciceró Könyvstúdió, 2015
Oldalszám : 200
"Az átlagemberek feladják azoknál az akadályoknál, amikkel nap mint nap szembesülnek. A tudósok újra meg újra elbuknak. Néha egy életen át küzdünk. De nem adjuk el, mert be akarjuk fejezni a kirakóst."
A tizenegy éves Ellie nem rajong a változásért így szörnyen hiányzik neki az ötödik osztály, meg a legjobb barátnője, s még szegény aranyhala is, aki kilehelte a lelkét.
Aztán egy nap furcsa fiú bukkan fel az életében, aki állandóan főnökösködik - kissé lökött. De a legfurcsább az, hogy gyanúsan hasonlít Ellie nagypapájára, a tudósra, akit mindig is megszállottan foglalkoztatott a halhatatlanság kérdése…
Vajon ki fog hinni az idő visszafordíthatóságában?
|
Az elbeszélő tudós nagyapja nem csak hisz, hanem ésszerű ötletnek tartja, és a sejt-regenerálódást választotta kutatási területként. Egy napon váratlanul toppan be a családhoz: ugyanolyan ódivatú, intelligens, mint volt. Még mindig mindennel szemben kritikus, ami nem a természettudományokhoz kötődik, legfőképpen a nem tudományos pályát választó lányával. Változatlanul rajong a kínai kajáért. Csak éppen 13 éves, mert sikerült neki az ön-fiatalítás kísérlete!
Vajon megtalálja-e a helyét az ötödikes gyerekek világában?
Unokájával és tudományos asszisztensével saját labort alapít a garázsban…
Könyvkultúra
A gyermekregény alcímét a szerző kiskori indíttatása sugallta, hiszen a kaliforniai születésű Jennifer L. Holm orvos édesapjától gyakran hallott arról, hogyan változtatja meg a tudomány a világot: higgy "a lehetetlenségben" áthúzva: "a lehetségesben".
Kis hőse, a tizenegy éves Ellie - hozzá hasonlóan - soha nem rajongott a változásért. Például szörnyen hiányzik neki az ötödik osztály, meg a legjobb barátnője, sőt még a címben is szereplő, szegény aranyhala is, aki kilehelte a lelkét. Aztán egy nap furcsa fiú bukkan fel az életében, aki állandóan a főnököt játsza. A legfurcsább azonban az, hogy gyanúsan hasonlít Ellie nagypapájára, a tudósra, akit mindig is megszállottan foglalkoztatott a halhatatlanság kérdése…
A kistiniknek ajánlható kötet szerzője magával ragadó könnyedséggel és sok-sok humorral mesél tudományról, életről, halálról, családról, barátságról, halhatatlanságról és lehetőségről.
|
Citrompor (moly.hu)
A történetben egy tizenegy éves kislány egy humorforrásul szolgáló tudományos-fantasztikus fordulatnak köszönhetően közel kerül távolról kicsit őrültnek tűnő, mogorva és felettébb ambiciózus tudós nagyapjához, akit addig korábban csak évente egyszer-kétszer látott, így gyakorlatilag idegen volt számára.
A könyvben két hangsúlyos cselekményszál van, a családi dráma – ami egyúttal egy humoros kalamajka – és a tudományos érdeklődés fellobbanása, amelyet a nagyapának köszönhetünk:
"- A lányodat érdekli a tudomány. Komoly fogékonyságot mutat. Bátorítanod kéne.
Zavarba jövök, elönt a büszkeség. Lehet, hogy ez a részem – a tudomány iránti érdeklődés – mindig is megvolt, mint egy alma magvai. Csak kellett valaki, aki meglocsolja, és segíti kinőni. Olyasvalaki, mint nagyapa." (111. oldal)
A tudomány, vagy általánosabban a világ felfedezése iránti igény minden kisgyermekben ott szunnyad, és vannak olyan szerencsések, akikben ez ki is csírázik. Ellie, a főszereplő egy ilyen lány. Talán néhány kiskamasz, aki elolvassa ezt a könyvet, szintén fogékonyságot érez majd arra, hogy más szemmel nézzen egy fonnyadt almára, a romlott sajtot borító penészszálakra, és általában a minket körülvevő világra. Kár, hogy nem tizenöt évvel ezelőtt olvastam ezt a könyvet…
Humoros, szórakoztató, letehetetlen, „egyszuszra olvasós” könyv.
De azért a gyenge pontjairól is meg kell emlékeznem. A történet olyan hollywood-i volt, hogy bármelyik vasárnapi családi filmet jegyző blockbuster forgatókönyvíró megirigyelné. Ennek megfelelően túlzottan kiszámítható a végkifejlet, akárcsak a tudományos-erkölcsi dilemma. De tekintve a célcsoportot, még ez is megengedhető. Én felettébb jól szórakoztam rajta!
|

|