Andersen mesék
Andersen boldog mesének megélt élete során rengeteg mesehőst teremtett, csupa lélek és csupa szív alakokat, megrendítő és megindító történetekkel gazdagította és gazdagítja a gyermekek belső birodalmát.
Az ólomgomolyaggá olvadt katona történetén kinek ne csillant volna könny a szemében, a csipkedések áldozatává váló rút kiskacsa és az aprócska láng mellett melegedő Kis gyufaárus lány története is mindannyiunk közös kincse.
A fülemüle meséje is sok lelket megremegtető mozzanatot rejt:.
|
“Szép mese az én életem, gazdag és boldog mese. Ha ifjú koromban, amikor szegényen és egyszál-magam nekivágtam a világnak, egy mindenható tündérrel találkozom, s az így szólít meg:
Válassz utat és célt, képességeidnek és értelmednek megfelelően, s ahogy ezt az evilági bölcsesség megkívánja, én őrizlek és vezetlek azon az úton – ha így szólt volna hozzám az a tündér, akkor sem élhettem volna boldogabban és jobban” – emlékezett vissza önéletrajzi regényében. "
Meséi nem egyformák: igaz, hogy mindegyikre erősen rányomja bélyegét a költő senki máséval össze nem téveszthető személyisége, ám mindegyik más-más ötletre épül, mindegyiknek más az előadásmódja.
Andersen tágan értelmezte a mese műfaját, kutatta a benne rejlő lehetőségeket, és rájött, hogy a meséken keresztül minden elmondható az emberi lélekről gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt.
Kitörölhetetlen életművet hagyott maga után, és azóta sem felejtette el senki a Rút kiskacsát vagy a Rendíthetetlen ólomkatonát… elvégre rengetegen vannak, akik csúnyának érzik magukat, vagy azok, akikkel bármi történjen is, rendíthetetlenül folytatják tovább az életüket, mert tudják, hogy ezt kell tenniük. Magunkhoz hasonlónak érezzük a karaktereit, tudunk velük azonosulni….
Élete végéig 24 füzetben több mint másfélszáz „mesét” publikált. Önéletrajzában maga így idézi meseírói indulását és módszerét:
„Első füzeteimben a Mesék gyermekeknek címűekben tájékoztattam az olvasót, hogyan s milyen módon írtam meséimet. Meséimet a természetes beszéd formájában vetettem papírra, ahogy én magam mondtam el a kicsinyeknek, és felismertem, hogy ezt a módszert minden korosztály kedveli: a gyermekek főleg a mese díszítő mellékalakjain mulattak, az idősebbeket a mélyebbre rejtett eszmék érdekelték. Meséim gyermekek és felnőttek olvasmányai lettek, s ez nehéz feladatot ró arra, aki mesét akar írni.
Füzeteim tárt ajtókra és tárt szívekre találtak egész Dániában: mindenki olvasta. Töröltem hát a Mesék gyermekeknek toldalékot, és Új mesék címen újabb három füzetet adtam ki, csupa eredeti darabból."
Elemzett mesék:
|
|