„Az öreg Pettson a veteményeskertben állt, és a talajt vizsgálgatta.
– Itt az ideje, hogy elvessük a zöldségmagokat, és elültessük a krumplit – mondta.
Findusz körülötte futkározott, és a bogarakat ijesztgette.
– Mi az, hogy ELÜLTETNI? – kérdezte.
– Beletenni a földbe. Ha répamagot teszünk a földbe, akkor ott répa fog kinőni. A krumpliból pedig öt-tíz új krumpli lesz.
A kandúr ellentmondást nem tűrő képpel nézett az öregre:
– De én nem szeretem a krumplit és a répát sem! Nem ültethetnénk inkább húsgombócokat?”
Szappanos Csenge
A svéd gasztrokultúra
A hatalmas kék-sárga áruháznak köszönhetően a svéd ízvilág ma már sokak számára ismerős lehet. Aki járt már valaha a három bútorkomplexum egyikében az tudja, hogy milyen a lekváros húsgombóc instant barnamártással körítve, hogy 700-800 forint alatt a nyers lazacfilé is egész finom, feketeöves ikeások pedig azt is tudják, hogy a „kanelbullar” szó hallatán desszertvilláért kell nyúlni.
A Sven Nordqvist rajzaival illusztrált gyerekeknek szóló szakácskönyvben Anne Tüllmann receptjein keresztül nyerhetünk bepillantást a svéd gyerekek (és felnőttek) gasztrokultúrájába.
A könyv meglehetősen progresszív módon az alábbi négy fejezetre oszlik: tavaszi receptek, őszi receptek, nyári receptek és téli receptek.
Minden fejezetet a főzéshez valamilyen szinten kapcsolódó, már korábban megjelent Pettson és Findusz kötetek szövegeivel és képeivel vezetnek be. Azok a gyerekek, akik már ismerik az egyes ételek háttértörténetét, érzelmileg jobban rácsavarodhatnak az „örömfőzés” koncepciójára.
A lelkesedést fokozandó érdemes tehát a következő könyvekből mesélni mielőtt a szakácskönyvet csatasorba állítjuk: Csetepaté a kiskertben (tavasz), A kandúr szülinapi tortája (nyár), Pettson horgászni megy (ősz) és Pettson karácsonya (tél).
Gyorsan és egyszerűen
Aki esetleg azt várja, hogy a mű a modern gyermekétkeztetés megreformálását tűzte a zászlajára, az csalódni fog: ebben a könyvben nincs rizslisztből készült palacsinta, se eritrittel édesített tejbegríz. Van viszont annál több finomság!
A teljesség igénye nélkül, íme, néhány recept a tartalomjegyzékből:
Findusz húsgombóca,
Zöldségtallérok szósszal,
Tejszínhabos gofri,
Andersson néni fahéjas csigái,
Svéd nyári leves,
Findusz kedvenc tésztaszószai,
Elsa karácsonyi menüje.
Persze lehet, hogy nem a Svéd lazacfelfújt lesz a legsűrűbben készített ételünk a könyvből, de a legtöbb recept gyorsan, egyszerűen és teljesen hétköznapi hozzávalókkal készül. A legjobb példa erre Findusz palacsintatortája, ami nem más, mint tejszínhabbal és lekvárral megkent palacsinták sokasága ízlésesen egymásra halmozva.
E könyv által végre értelmet nyernek a homokozóban töltött hosszú órák, a kishajó alakú iszapsütemények, a láthatatlan teadélutánok, a méregdrága babakonyhák és még annyi minden, amihez a szülők éveken keresztül türelmesen asszisztáltak.
Fogadni mernék rá, hogy ez a mese-szakácskönyv lányoknál és fiúknál is egyaránt nagy siker lesz, hiszen ha bevonjuk őket a sütés-főzésbe, a játéknak rögtön tétje lesz (és nem mellesleg eredménye), a gyerekek pedig díjazzák, ha komolyan veszik őket. Csak ne a karalábéfőzelékkel próbálkozzunk!
Pettson mézeskalácsa
Illusztrációként kiemeljük a Pettson mézeskalácsa című receptet, ami igazán nem nagy ügy, ha az ember rászán egy-két napot az életéből: egy kis keverés-kavarás, gyúrás, nyújtás, szaggatás, sütés, díszítés, és már készen is van. Mi ez, ha nem a homokozószakkör továbbfejlesztése?
Íme Pettson mézeskalácsa!
Hozzávalók:
17,5 dkg vaj
22 dkg cukor
½ csésze cukorszirup vagy méz
¾ tk. őrölt gyömbér
¾ tk. őrölt kardamom
¾ tk őrölt fahéj
½ tk őrölt szegfűszeg
2 dl tejszín
½ tk sütőpor
70 dkg liszt
1. A vajat kézi mixerrel habosra keverjük, hozzáadjuk a cukrot, a mézet és a fűszereket, valamint a félig keményre vert tejszínhabot.
2. A sütőport a liszt felével elvegyítjük, és a gépet a legalacsonyabb fokozaton járatva, összekeverjük a masszával. A maradék lisztet apránként hozzáadagoljuk.
3. A tésztát belisztezett gyúródeszkán jól átgyúrjuk, gombócot formázunk belőle, letakarjuk, és éjszakára a hűtőbe tesszük.
4. Másnap a tésztát jó vékonyra kinyújtjuk, tetszőleges formákat vágunk belőle, és sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük őket. Előmelegített sütőben 200 fokon, kb. 10 percig sütjük.
5. Vigyázzunk, nehogy elfogyjon karácsony előtt!
Forrás: Könyvkultúra
Galgóczi Móni
Az 1946-ban született Sven Nordqvist nem a Walt Disney rajzfilmvilág túlidealizált, túlheroizált világának sikerét meglovagolva alkot, hanem attól messzire elkalandozva, sokkal inkább a hétköznapi élet apróságait tárja gyermek- és (nem tévedés) felnőtt olvasói elé. Legismertebb alakja a kissé bogaras, ám rendkívül szeretetreméltó Pettson, valamint gyermeklelkű, kíváncsi és felettébb kotnyeles macskája, Findusz. Kettejük kalandjait élvezhettük már a tévé képernyőjén, ám akinek ez nem elég, rendre kézbe veheti azokat a szép, színes köteteket, amelyek kis hazánkban eddig megjelentek.
A sorozat legújabb, nemrégiben napvilágot látott darabja tartalmát tekintve lényegesen eltér a korábbiaktól, hiszen nem holmi kacagtató eseményről szól, hanem őmacskasága kedvenc ételeinek hozzávalóit és elkészítési útmutatóit tartalmazza, minimális, éppen a maximális élvezethez szükséges mennyiségű összekötő szöveggel. Nem ajánlom tehát a kötet lapozgatását üres pocakkal, mert annál sokkal de sokkal finomabb étkek szerepelnek benne, mintsem hogy ne indulna be tőlük a nyálelválasztásunk. Első ránézésre egyik étel elkészítése sem tűnik ördöngősségnek, ami nem csoda, tekintetbe véve, hogy a kötet elsősorban gyermekeknek készült. Akik a kötetben található hozzávalók, az elkészítés módjának elolvasása és némi felnőtt segítség beszerzése után egészen biztosan minden komolyabb gyakorlat nélkül el tudják majd készíteni Findusz húsgombócát, Andersson néni fahéjas csigáit, Pettson mézeskalácsát, vagy éppenséggel Findusz palacsintatortáját.
Csemegézés közben, vagy éppen a sütik elkészültére várva pedig nincs szórakoztatóbb, mint az album képeit bogarászni. Számtalan apró ötlet, és bűbájos részlet fedezhető fel a rajzokon, csak győzze hasizommal az ember. Bizton állíthatom, ha valaki kíváncsi arra, mit művel Pettson és Findusz civilben, most tetten érheti őket. No meg a környezetüket is, mert úgy tűnik ezúttal mindenki új oldaláról mutatkozik be. Erre ékes példa a sziesztázó baromfiól (napszemüveg, teasütemény, hajcsavaró, stb.), vagy az a kép, ahol két szárnyas mentős hordágyon szállítja el a balesetet szenvedett, törött tojást.
Azon meg ugye senki sem csodálkozik, hogy Findusz majd mindenütt jelen van. Elvégre egy örökké izgő-mozgó macska csak nem fog nyugton ülni, amikor ennyi finom falat van körülötte.
|