Takács Mari (2) Kortárs mesék
2017.02.26. 21:00
A Sötétben Látó Tündér
Írta: Bagossy László
Kiadó: Pozsonyi Pagony, 2009
Oldalszám: 64
Az eredetileg színházi mesének indult történetet öröm végigolvasni: kedves stílusa, nyelvezete, és nem kevésbé Takács Mari szívhezszóló illusztrációi biztos nagy kedvenccé teszik a gyerekszobákban és azon kívül is.
Írta: Szakács Eszter
Kiadó: Pozsonyi Pagony, 2011
Oldalszám: 120
Habakuk királyfinak királyfiakra szabott hőstetteket kell végrehajtania. Például meg kell törnie az országát sújtó átkot, be kell fognia egy szörnyeteget, ki kell állnia három próbát, vagy éppen egy királylányt kell megszabadítania a loncsos fenevad karmai közül. Csak éppen mindig mindent egy kicsit másképp, mint a klasszikus mesékben. És éppen emiatt a másképp miatt olyan jók ezek a mesék.
Takács Mari elővette kisebb gyerekek számára tartogatott stílusát, és - bár azt nem állhatta meg, hogy néhány kollázselemet ne csempésszen a képekbe - vidám és találó rajzokkal tűzdelte meg a szöveget.
"A szereplők közül Habakuknál kellett a legkörültekintőbbnek lennem, mert egyszerre kellett egy mai srácnak és egy királyfinak lennie, egy hősnek és egy iskolásnak, aki kiegyensúlyozott, bölcs, nagylelkű és jó barát. Aki a legnagyobb természetességgel teszi a dolgát, legyen szó egy unikornis vérvételéről vagy a manók által oly rettegett böllöngér befogásáról." (Takács Mari)
Morci
 Írta: Bátkay András
Kiadó: Generál Press, 2011
Oldalszám: 34
Morci egy iskoláskor küszöbén álló kisfiú, aki gyermeki kíváncsisággal csodálkozik rá a körülötte lévő világra: a frissen hullott csillogó hóra, az első hóvirágra, egy hatalmas pillangó szárnyaira, miközben édesapja a változásról beszél neki. Arról, hogy a változás elkerülhetetlen és ez az élet egyik legfontosabb része.
Az anya hiánya ott bujkál Morci mélybarna szemében... a gyász feloldására csak a hosszú meghitt beszélgetések maradnak apával, hogy megértse, miért van szükség a változásra, még ha az nem is mindig jót jelent.

Takács Mari csodaszép színvilággal dolgozott. Különleges hangulata szinte észrevétlenül kúszik be a gondolataink közé, miközben a történetet olvassuk. A színek között a meleg árnyalatok dominálnak, elsősorban a piros.
"Ez a történet arról is szól, ahogy egy apa próbálja a kisfiát átsegíteni a gyászon. A mese olvasása közben egyre jobban drukkoltam és akartam segíteni Morci édesapjának ebben. Ezt pedig csak szeretettel lehet, és így nem meglepő, hogy a szeretet színét, a pirosat választottam."- mondta a több díjat is nyert művész.
"Egy olyan dologról kellett képekben beszélnem, ami felfoghatatlan, visszavonhatatlan, végtelenül mély és csendes. De a humornak is jelen kellett lennie, mert valahogy túl kell élni a hétköznapokat. Egy letisztult világot szerettem volna a képeimmel létrehozni, amelyben kiélesednek a pillanatok. Ezért is alkalmaztam a kompozíciókban felnagyított részleteket, fotószerű képkivágásokat és ezért is döntöttem úgy, hogy ezúttal temperát használok akvarellceruzával. Mert ez utóbbi két eszköz együttese - az általam nagyon kedvelt akrillal szemben - nagyon finom, puha felületet képes létrehozni.
Takács Mari érzékeny rajzai meg egyszerűen lenyűgözőek. Hatalmas, egész oldalakat betöltő levegős, lényegre törő képek, gyönyörű színek, pirosak, barnák, narancssárgák. Morci és apukája a hóban, vagy a medence szélén, a világ legfinomabb melegszendvicse, óriási bögrék és jókora fagyis tölcsér. Mindez nagyon együtt van a szövegből fakadó mindennapi valóság és lét-nemlét filozófia kérdéseivel.
Mirka, avagy hogyan kell szeretni?

Írta: Bátky András
Kiadó: General-Press Kiadó, 2012
Oldalszám: 64
Mirka egy kíváncsi, olykor dacos, eleven, élénk fantáziával bíró, bátor, cserfes, szeretetre éhes kisiskolás lányka. Aki egy óra leforgása alatt megjárja a sivatagot, a szavannát és a dzsungelt is..
Egy nyughatatlan kislány azt próbálja kideríteni, hogy vajon szülei szeretik-e egyáltalán, ha folyton dolgoznak, és ráadásul még nyelvtanleckét is kell írnia. Hogy ezt megtudja, elindul otthonról, és lépten-nyomon átlép egy képzelt világba, ahol a valóság egy-egy eleme átlényegül, és a szeretet különböző fajtáiról mesél.
A könyv tanulsága, hogy szeretni sokféleképpen lehet, majomszeretettel és mindenkit egyformán szeretve, de legjobb, ha szeretjük azt, ahogyan minket szeretnek.
"Ha nem tanulja meg valaki, hogyan kell gondoskodnia az élelemről..." (Takács mari)
Takács Mari most kollázsokat készített. A tőle megszokott festői stílusba helyezett fotózott részeket, anyagmintákat, graffitiket, nyomatokat. Mindezt sajátos látószögekből: az első történetben az autókat, az utcát felülről, az elképzelt felhőkarcolóból látjuk – innen ugrunk fejest a történetbe.
|

|