Moskát Anita

Miről szól a novellád?
Egy kamaszlány bepereli a szüleit gyerekkori fényképek engedély nélküli közzétételéért, ez pedig rákényszeríti a családot, hogy az ennél komolyabb problémáikat is megbeszéljék. Gumicukorszív a címe.
Melyik a kedvenc sci-fid és ifjúsági könyved?
Margaret Atwoodtól a Guvat és Gazella. A sci-fi számomra ugyanúgy az emberről szól, mint bármi más, és Atwood gyönyörűen, humanistán mesél el egy biológiai apokalipszist. A kedvenc ifjúsági regényem pedig Patrick Nesstől a Szólít a szörny. Általában a komoly témákat feldolgozó ifjúsági irodalom áll közel hozzám, ilyet szerettem volna olvasni kamaszként is, csak akkor valahogy nem került a kezembe. A szülők néha szeretik azt hinni, megóvhatják a gyereküket a világban lévő problémáktól, ha elzárják előlük ezeket a könyveket, de a tizenévesek nagyon is látják, érzik mindezt, és az ilyen írások pont segítenek a feldolgozásban.
Mit szeretsz a novellaírásban?
A tömörségét, ahogy a konfliktus sallangok nélkül kiéleződik.
Min dolgozol épp?
Egy fantasy regényen, Irha és bőr a munkacíme. Az emberiségnek újra kell tanulnia benne, mit is gondolnak emberinek.
Hogyan képzeled el magad 2050-ben?
Rémisztő belegondolni, 61 éves leszek! A legnagyobb félelmem az öregedéssel kapcsolatban, hogy elmegy mellettem a világ, nem fogom érteni a fiatalokat vagy a technikát. Olyan szeretnék lenni, mint a mai szupernagyik, akik PS-eznek az unokáikkal és tudják, mi az a Snapchat.
Szöllősi Mátyás
Miről szól a novellád?
A szöveg egy kamasz fiúról szól, aki nagy tehetségű gerelyhajító, s akit ver az apja. Emellett indulatokról, megaláztatásról, csalódásról, örömről, szerelemről, illetve önmagunk elvesztéséről és újra-megtalálásáról. A Gerely egy novellafolyam része, így bizonyos értelemben töredékes is.
Melyik a kedvenc sci-fid és ifjúsági könyved?
Azt gondolom, hogy az 1984, Orwelltől, ami sci-fi is, meg nem is, és azt hiszem, nem csak olyan értelemben, hogy anno az volt, most pedig már nem az. Ifjúsági könyv? Nehéz kérdés, még meghatározhatatlanabb számomra, hogy mi "ifjúsági könyv". A legyek ura az? Vagy A kis herceg? A láthatatlan ember vagy Verne regényei?
Mit szeretsz a novellaírásban?
Azt, hogy szinte a végtelenségig lehet dolgozni rajtuk, egyszerre bővíteni, és tömöríteni a szövegeket. Hogy adódik olyan, hogy "ugyanazt a történetet" többféle elbeszélői módban megír(hat)om.
Min dolgozol épp?
Egy regényen, ami egy diakónusról szól.
Hogyan képzeled el magad 2050-ben?
Jó lenne élni hatvanhat évesen. De az se volna rossz, ha egy kosárlabdával, miután kézbe vettem, még képes lennék eltalálni a palánkot legalább. Ha friss lennék szellemileg, hogy tudjak írni. Ha lennének gyerekeim, unokáim.
Totth Benedek
Miről szól a novellád?
Egy atomháború sújtotta posztapokaliptikus világról, és annak mitikus vetületéről, már ha van olyan.
Melyik a kedvenc sci-fid és ifjúsági könyved?
Nem igazán vannak kedvenceim, de ha muszáj egyet mondani, akkor talán a Valós Halál Richard Morgantől, az ifjúsági regény helyett inkább mondanék két könyvet, ami fiatalokról szól: Ottliktól az Iskola a határon és Mario Vargas Llosa A város és a kutyák című regénye.
Mit szeretsz a novellaírásban?
Nem igazán szeretek novellát írni. Nehéz műfaj, nagyon tömör, erősen sűrít, én pedig szeretek elkalandozni írás közben. A novellaírás nekem leginkább az önfegyelemről szól.
Min dolgozol épp?
Egy drámán és két regényen, párhuzamosan, felváltva, összevissza. Bízom benne, hogy előbb-utóbb sikerül kikeverednem a labirintusból, amit magamnak építettem.
Hogyan képzeled el magad 2050-ben?
Nyolcvan leszek, ha minden jól megy. De azt is nehéz elképzelni, hogy még élni fogok.
Zelei Bori
Miről szól a novellád?
A történet tulajdonképpen ma is játszódhatna, bármely olyan korban, amikor a fiatalok szabadon járhatnak-kelhetnek éjszaka is egy nagyvárosban. Egy párkapcsolat rövid, megrázó másnap reggelét írtam meg, egy olyan környezetben, aminek a csírái már napjainkban is látszanak itt is, Budapesten.
Melyik a kedvenc sci-fid és ifjúsági könyved?
Lem Solarisa szerintem nagyon romantikus, és ebben van az a mondat, hogy „nem vagyok őrült. Oda az utolsó reménysugár”. Nagyon tetszik a történetet irányító álomszerű, teljességgel kiismerhetetlen anyag. A másik pedig a Sztrugackij-fivérek Piknik az árokparton c. regénye, ami a természet lágy ölén játszódik. Hátborzongatóak azok a tér-idő görbületek, a furcsa dolgok a gravitációval. Az első komolyabb ifjúsági regény, amit olvastam, P. C. Jersild A gyermekek szigete című könyve volt, többször is kivettem felsőben a könyvtárból. Később a Nullánál is kevesebb (Bret Easton Ellis) durva világa fogott meg nagyon – igazi nihilista történet, kiábrándító környezetben.
Mit szeretsz a novellaírásban?
Amikor elkapom a szereplők hangjait, és azok írják a történetet: az akciókat, a viszonyokat, a párbeszédeket.
Min dolgozol épp?
Van egy regényem kéziratban (már nem kamasz fiatalokról szól); s elég sokat gondolkodom, min is kellene dolgoznom. Lehet, hogy valami felnőttkori történeten.
Hogyan képzeled el magad 2050-ben?
Fehér lesz a hajam és zörögni fognak a csontjaim öreg koromra. Remélhetőleg lesz pár unokám, akik majd megmosolyogják értetlenségemet a kütyüik iránt, mert hiába fogom próbálni minden erőmmel megérteni a 3D-s kijelzős telefonok használatát és a levegőbe vetített billentyűzetet, náluk sokkal ügyetlenebb leszek. Remélhetőleg ez azért annyira nem fog zavarni a Duna-kanyari kis kertünk fűzfái alatt, és meglesznek még a fűzfák is, vagy valami más fák, madarakkal.
|