Arányok atlasza
Írta: Clive Gifford
Kiadó: Tessloff Kiadó, 2018
Oldalszám: 96
Kicsi és nagy, lassú és gyors, könnyű és nehéz, magas és mély – na de mihez képest? Az izgalmas összehasonlításokat böngészve az eddig ismert jelenségek új megvilágításba kerülnek.
Gondoltad volna, hogy ha egy rézatom valamiért golflabda méretűre nőne, akkor a labda átmérője arányosan 7293 km lenne, ami nagyobb, mint a Mars?
Tudtad, hogy akár két focicsapat is elférne a kék bálna szájában?
És azt, hogy a szád nyálmirigyei annyi nyálat termelnek egy év alatt, amivel három és fél fürdőkádat meg lehetne tölteni?
Próbáld ki, milyen, ha nézőpontot váltasz! Mérd fel a világot magad körül!
|
-
A Földön 1386 millió billió liter víz van. Ebből körülbelül 554 billió olimpiai úszómedencét lehetne megtölteni.
-
Az óriáskalmár szeme majdnem akkora, mint egy focilabda. A mélytenger sötétjében nagy hasznát veszi.
-
A csőre nélkül 7 cm-es anna kolibri másodpercenként a saját testhossza 385-szörösét teszi meg, vagyis arányosan gyorsabb, mint a Föld légkörébe visszalépő űrsikló.
-
A villámcsapás majdnem 28 000 ˚C-ra forrósítja a levegőt maga körül: 5-ször olyan forróra, mint a Nap felszíne.
-
A kék bálnának csak a nyelve annyit nyom, mint az elefánt 2/3-a.







uveghegyentul

Mindannyian örülünk ,amikor kis totyogónk elkezd a világ felé nyitni, értelme kitágul és egyúttal elárasztanak minket kérdéseikkel. Ha a „Mi ez? „vagy „Miért van ez így?”kérdésekre türelmesen válaszolunk, biztosak lehetünk abban, hogy felfokozott kíváncsiságuk és a tudat, hogy anya mindenre tudja a választ, még jó sokáig megmarad. De bármennyire is szeretnénk mindenre a jó megoldást ,ez lehetetlen feladatnak tűnik. Sokszor, ha még tudjuk is a helyes válaszokat, nehéz a gyermekek szintjén, az általuk használt szavakkal elmondani azt. Különösen, ha bizonyos dolgok még a mi elménknek is nehezen behatárolhatóak. Például, hiába tudom, hogy
„ Milyen gyors egy cunami?"
Egy kis gyereknek nem sokat mond majd a 800 km/h válasz. De ha azt mondjuk, hogy kb. olyan mint egy sugárhajtású repülőgépé, talán már könnyebben eltudja a sebességét képzelni.
Vagy ha kis csodánk arról érdeklődik ,mekkora a legkisebb pók? Nem kell azzal fárasztanunk,hogy 0,3 mm ,hanem (a könyv javaslatára) mondjuk inkább azt, akkora mint egy szem só.

Az egész kiadvány a viszonyításra épül, ez a szemlélet mód még nekem is sokkal könnyebben felfogható és érthetőbb, mint a konkrét adatok. Azt szeretem még benne,hogy 96 fejezetében az élővilágon át, az emberi alkotásokon keresztül egészen a gépekig , a tudományokon keresztül minden olyan témát érint ,ami egy gyereket érdekel.

Higgyétek el élmény látni Dodó arcán, a döbbenetet és a megvilágosodást. Egy igazi aha-élmény sorozatot indítottam el, nem csak nála, de az egész családnál pusztán azáltal,hogy esténként felolvasok belőle. Mindig csak egy-egy oldalt veszünk át, aztán azt hosszasan kivesézzük. Tudni kell róla, hogy nem egy olyan darab, amit hamar lenyomunk a gyerek torkán és már mehetünk is. Ez egy hatalmas tudásanyaggal rendelkező adathalmaz, amelyet csak lassan haladva és értelmezve lesz élvezhető.

Azt gondolom, hogy ez is a fő erénye a hosszú távú kihasználhatósága. Dodót garantáltan végig kíséri majd iskolai évei alatt.
|

|