Az őszinteség perce
2017.02.16. 13:28
Írta: Bjorn Sortland
Fordította: Patat Bence
Kiadó: Pongrác Kiadó, 2015
Oldalszám: 524
Frida egy átlagos norvég gimis csaj, aki úgy érzi, ideje lenne, hogy találjon magában valami különlegeset. Aztán hirtelen talán túl sokat is talál, és amikor foglalkoznia kéne a problémáival, hajlamos úgy tenni, mintha azok nem is léteznének. A fülig szerelmes barátnőjére nem nagyon számíthat, az anyját nem is olyan régen elhagyta a férje, Frida pedig azt sem tudja, hogy az apja csak szünetet tart-e a családdal, vagy tényleg elhagyta őket. Nem csoda, hogy lány pedig szép lassan képtelenné válik a nyílt, őszinte hangnemre az anyjával. Még akkor is a titkolózás homályába burkolózik, mikor az orvos közli vele, hogy ha nem figyelnek, Frida megvakulhat. Itt persze okkal tehetnénk fel a kérdést: mit akar, és mit nem bír Frida látni?
A tizenhét éves Fridánál súlyos szembetegséget diagnosztizálnak. Kétségbeesésében céltalanul rója Oslo utcáit, amikor is elhatározza, hogy utazni fog: látni akarja a világ csodáit, mielőtt elhatalmasodik rajta a kór, s már mindenhez túl késő lesz. Firenzében találkozik a szintén norvég, kissé megszállott Jakobbal, aki épp egy ifjúsági magazinnak készül cikket írni arról, hogyan ábrázolták a világ nagy művészei a keresztre feszítést az évszázadok során.
|
Frida a fiú mellé szegődik, együtt utazgatnak. Jakob pedig szívesen magyaráz a lánynak a műalkotásokról, miközben egyre bensőségesebbé válik a kapcsolatuk. Kettejük és az évszázados mesterművek története egymásba fonódik.
A lány romló egészségi állapotát követni olyan, mintha egy thrillerbe csöppentünk volna: a kezelés sikere erősen kétséges, s a háttérben folyamatosan ott fenyeget a visszavonhatatlanság réme. Frida ráadásul hajlamos megfeledkezni a gyógyszereiről, amelyeket pedig pontosan kellene szednie Végül megérkezik az oslói kórházba, ahol megkezdődik a műtét...
Az őszinteség perce egy sodró, nagyon lendületes könyv a young adult irodalom megkerülhetetlen kérdéseiről, nehéz nem egy szuszra elolvasni, precízen kidolgozott, szerethető karakterek és csattanós párbeszédek... De olvashatjuk művészettörténeti szerelmesregényként, filozofikus eszmefuttatások soraként, vagy megkapó thrillerként. Amint ugyanis Frida hazatér, kezdetét veszi az ámokfutás a látásáért és önmagáért.
Sortland 1968-ban született Oslóban. Szociális munkásként dolgozott, majd szépírást tanult. 1998-tól főállású író, aki számos elismeréssel büszkélkedhet.
|

|