Én vagy senki
2017.12.12. 01:07
14+
Írta: Mészáros Dorka
Kiadás éve: 2016
Oldalszám: 288
2014 nyarán tizenegy kamasz titokzatos üzenetet kap, amelyben ennyi áll: 7–11. Eleinte csak zaklatásnak vélik a dolgot, július tizenegyedikén azonban valaki megpróbálja megmérgezni őket – hárman meghalnak, egyikük zárt osztályra kerül. Heten maradnak.
Pont egy évvel később ismét megindulnak az üzenetek. Az életben maradt négy fiú és három lány úgy dönt, a saját kezébe veszik a nyomozást, hogy kiderítsék, ki vadászik rájuk.
Zénó, a laza zenész.
Aliz, a népszerű táncos.
Burni, a bulifelelős izompacsirta.
Nóri, a vad gót.
Erik, a magának való kocka.
Meli, a visszahúzódó orvospalánta.
Gergő, a tökéletes szívtipró.
A hét kamasznak meg kell tanulnia elfogadni egymást, és feldolgozni a fájdalmas múltat, hogy a rejtélyes gyilkos nyomára bukkanjanak, mielőtt még túl késő lesz. Mert az idő egyre fogy: kevesebb mint egy hónapjuk maradt…
A tinédzserek társas magánya
|
A tinédzser lázad, hiszen ez a dolga. A tinédzserek „problémaviselkedésén” az identitáskeresés folyamatát képező, a normától eltérő cselekményeket értjük, mint például az alkoholfogyasztás, cigarettázás, szexuális aktivitás. A kriminológia szakos Mészáros Dorka ifjúsági krimiregényében foglalkozik a kérdéssel: mikor válik a társadalmi normaszegés veszélyforrássá? Miért jut el valaki egy bűncselekmény – jelen esetben egy gyilkosság – elkövetéséig?
Az izompacsirta Burni, a szabadszájú Nóri, a szépfiú Gergő, a stréber Meli, a táncos Alíz, a zenész Zénó és a kocka Erik korunk tinédzserei. 2015 júliusában állatvérrel írt üzeneteket kapnak, hasonlóan, mint az elmúlt nyáron. Azonban 2014-ben még tizenegyen álltak a fenyegetések középpontjában. 2014. július 11-én hárman meghaltak, egy lány pedig a pszichiátria zárt osztályára került. A hét kamasznak a túlélésük érdekében össze kell fognia, és ki kell derítenie, hogy miért épp őket üldözi az ismeretlen gyilkos?
Mészáros Dorka első regénye túlmutat az ifjúsági krimin: a rejtély megoldása közben megismerhetjük a tinédzserek legbelsőbb énjét is. Mindegyikük küszködik a maga problémájával (testképzavar, feldolgozatlan trauma, szexuális identitáskeresés, aszocialitás, bűntudat), amelyet a maguk módján cipelnek: italozva, falcolva vagy éppen ájulásig táncolva. A kiszemelt áldozatok kapaszkodó nélküli fiatalok.

A krimi lendületét a fejezetek párhuzamossága adja, hiszen a 2015. évi nyomozás mellett fel-feltörnek a 2014-es nyár emlékei és kibontakoznak a tinédzserek közötti viszonyok.
A regény írója le sem tagadhatná a fantasy világ iránti vonzalmát, amikor egyik tinédzsere szinte szuperhősnőként verekszik, a másik szereplője egy méreg ellenszerét fejleszti ki, majd a hét kamasz együttesen diadalmaskodik a bénult nyomozóhatóság felett. Igen nehéz egyensúlyozni az oly szeretett fantasy és a krimi határán!
Én vagy senki. A tinédzserkor egocentrikussága fájdalmasan vegyül az elhagyatottsággal. Az Én vagy senki nem fogja megoldani a problémámat. Az Én vagy senki című regény egyaránt szól azokhoz a krimikedvelő tinédzserekhez és felnőttekhez, akik szeretnék meghallani a társuk vagy gyermekük segélykiáltását. Lehetőleg időben.
Dr. Murányi Fanni cikke
|

|