Emberke színe
2014.07.03. 23:53
4-8 éveseknek
Illusztrálta: Agócs Írisz
Megjelenés éve: 2009
Oldalszám: 24
Mese az emberek teremtéséről, akik elsőre kissé unalmasra sikeredtek. Még szerencse, hogy nem fogyott ki teljesen a festékes tégely…
A Tolerancia-sorozat történetei az emberiség születéséről, a hovatartozásról, az emberiség sokszínűségéről, a másságban rejlő értékekről, és ezek elfogadásáról szólnak.
Mindezt pedig mesei környezetben, klasszikus motívumokkal az Óperencián is túlteszik.
Ovisoknak és kisiskolásoknak is tanulságos történet.
|
Pásztor Csörgei Andrea
A „valójában valamennyien testvérek vagyunk itt a Földön” – gondolatot veszi alapul Böszörményi Gyula: Az emberke színe című könyve, méghozzá olyan szerencsés módon, hogy nyoma sincs benne sem túlzott érzelgősségnek, sem hamis pátosznak, de még csak üres közhelyeknek sem (amelyek ugye, a téma jellegéből akár adódhatnának is). Cserébe viszont van benne humor, irónia és mondanivaló jócskán.
Ég Atyácska és Hold Anyó mint egy jól összeszokott házaspár, közösen alakítják-formálják-festik féltett kincsüket: az embert. S miközben egymás közt tanakodnak, elhangzik a szöveg egyik legfontosabb mondata: „Legfőbb ellenségünk az unalom!” Nem hiszem, hogy kellene ennél egyszerűbb és kézenfekvőbb válasz azokban az esetekben, ha gyermekünk az emberi sokszínűség okait firtatja.
Sajnos, azonban – mint azt sokszor tapasztalhatjuk – ez a sokféleség nem csupán egy izgalmas kaland, hanem egyszersmind iszonyatos konfliktusok forrása is, épp úgy, ahogyan azt a bölcs Hold Anyó előre megjósolja. Aggodalmait hiába próbálja Hold Apó eloszlatni, mondván, ha szükséges, majd megkapják a figyelmeztetést természeti csapások képében az emberek, a bölcs Anyó egyáltalán nem bízik abban, hogy gyermekei érteni fogják a nekik szánt üzenetet. Ahhoz, hogy a felnövekvő generáció megértse, miért is olyan fontos harmóniában élni egymással és a természettel, nagy segítséget nyújt az ilyen és ehhez hasonló gondolatokat megfogalmazó könyvek gyakori forgatása.
A kicsik számára pedig Agócs Írisz végtelenül vicces, egyszerűségükben nagyszerű illusztrációi teszik a kötetet még vonzóbbá.
|
|