Mákszemtündérek nyara
2010.11.11. 03:22
6-9 éveseknek
Írta: Péteri Teréz
Illusztrálta: Faltisz Alexandra
Kiadó: CICERÓ KÖNYVSTÚDIÓ KFT., 2007
Oldalszám: 212
„Kiki mákszemtündér, parányi, arányos termetű tündérke, szivárványszínű szárnyakkal.
Ennek már a születésekor csodájára jártak. A mákszemtündérek szárnya ugyan általában színes, de a szivárványszínű ritka, mint a fehér holló.
– Ebből a gyerekből még lesz valaki – súgtak össze a mákszemtündér-csecsemőt látogató idős hölgyek, és boldogan billegtették hozzá a szárnyukat.
Az ő szárnyuk pasztellszínekben játszott, míg a pici Kikié egyenesen tündökölt. De hát nem volt ez csoda, a gyerekek szárnya általában nagyon színes, a korral aztán egyre fakóbb lesz.”
|
A mákszemtündérek apró termetük miatt nagy veszélynek teszik ki magukat, ha esőben röpködnek. Akár az életükkel is fizethetnek érte, ha nem tudják kikerülni az esőcseppeket. Kiki, a szivárványszínű szárnyú kistündér, ismeri az esőcseppkerülés technikáját, ezért elhatározza, hogy másokkal is megosztja a titkát és nyári tábort szervez olyan tündéreknek – elsősorban gyerekeknek - akik meg akarnak tanulni esőben repülni.
Kiki segítője jóbarátja, Lótifuti, a csigabiga mellett a messzi Zöldszigetről érkezett – a mákszemtündérek közt nagyon ritka - fehérszárnyú Vandália lesz, aki nemcsak a főzésben jeleskedik, de kedves lényével is nagy népszerűségre tesz szert a táborlakók körében.
Ám Vandáliával egy kalitkában tartott, titokzatos élőlény is beköltözik a táborba, Sündörgi Büdöske, a falánk, telhetetlen és - amint neve is utal rá – elviselhetetlenül büdös virágállat, aki egy napon kiszabadul börtönéből, és fenekestül fölforgatja tündértársai és a rét lakóinak békés életét…
A Faltisz Alexandra varázslatos hangulatú illusztrációival díszített, jól olvasható betűmérettel szedett, szép kiállítású mesekönyvet érdemes ajánlani a kisiskolásoknak.
Galgóczi Móni
Péteri Teréz rendőrtiszt (alezredes), pontosabban nyugalmazott tiszti állományban újságíró a rendőrség képes hetilapjánál, a Zsaru magazinnál. Ebben a minőségében rengeteg vérrel és brutalitással találkozik, ezért nem csoda, ha idén megjelent első könyvében egyetlen csepp vér sincs. A Mákszemtündérek nyara ugyanis nem azt a vonulatot képviseli, mint Andersen vagy a Grimm testvérek meséi: itt nincs vér, erőszak, horror.
Faltisz Alexandra IBBY-díjas grafikus művész, aki olyan köteteket illusztrált, mint Lázár Ervintől A manógyár, Kormos Istvántól A Pincérfrakk utcai cicák és más mesékés Az égigérő fa, Babits Mihálytól az Aranygaras, Páskándi Gézától a Csodatopán, Balázs Bélától a Hét + 1 mese, illetve Tarcsai Szabó Tibortól a Segítség, megszöktünk!.
Egyszóval zseniális a párosítás: „kezdő” szerző, „profi” illusztrátor. Persze a „kezdő” nem véletlenül került idézőjelbe. Hiszen Péteri Teréz olyan anyóssal büszkélkedhet, mint Fazekas Anna, akinek gyermekkorom egyik nagy kedvencét, az Öreg néne őzikéjecímű kötetet köszönhetjük.
A Mákszemtündérek nyara gyerekeknek íródott ugyan, és ennek megfelelően minden oldalon akad illusztráció, de bőven tanulhatnak belőle a felnőttek is. Persze az is igaz, hogy akinek tanulnia kéne, az nem olvas ilyen könyveket. Pedig a történetben minden megtalálható, amitől nagyon de nagyon lehet szeretni. Vegyük például a történet mákszemnyi és picit nagyobb lakóit, akik egy réten élnek, békés egymás mellett élésben. Nincsenek viták, veszekedések. Persze bosszúságok akadnak, de azok nélkül unalmas is lenne az élet.
És hogy miről is szól a történet?
Hát, nem egyszerű megfogalmazni. Fussunk tehát neki a rövidített verziónak. Eszerint Kiki, azaz teljes nevén Killiki Lilliki (aki kitartó gyakorlással elérte, hogy parányi termete ellenére esőben is tud repülni) nyári tábort szervez olyan mákszemtündéreknek, akik meg akarnak tanulni esőben repülni. A szervezésben segítségül hívja barátját, Lótifutit, a csigabigát. Illetve hirdetés útján mindenest is keres. Így kerül a képbe Vandália, akinek több „szörnyű” titok is nyomja a szívét. No meg persze a táborlakók: Gerzson, Gedeon, Anna, Vanda, Julka, Verka és Amádé. Hat gyerek és egy felnőtt, akikkel mindenféle kalandos dolgok történnek. A szereplőkkel könnyű azonosulni, mert emberi tulajdonságokkal rendelkeznek, ezáltal ugyanolyan esendőek, mint mi vagyunk, illetve mert modernek, de nem túlzottan, és persze minden élethelyzetből ügyesen, példamutatóan másznak ki.
Imádni való ez a könyv. Mert szép. Mert olyan, mint egy ajtó. Egy ajtó a csodák világába, ahová bárki beléphet, aki a gyermeki lélek szépségéből és tisztaságából akár csak egy parányit (stílszerűen: mákszemnyit) is megőrzött. A csodák világát emlegetem, de ez a csoda valójában bennünk rejlik. Külső és belső tulajdonságainkban, cselekedeteinkben, érzelmeinkben.
Forrás: ekultura.hu
Magyarázatra szorul, ha egy vérbeli bűnügyi újságíró mesekönyvet ír. A Mákszemtündérek nyarának szerzője, Péteri Teréz nyugállományú alezredes elárulta, többet jelent számára a gyerekek álomba ringatása a felnőttek idegeinek borzolásánál.
Kolléganőmmel a könyv megjelenésekor beszélgettem.
- A történet szereplői emberi tulajdonságokkal felruházott tündérkék és különféle kis állatok. Mennyire fontos, hogy a meséken keresztül a gyerekekben tudatosítsuk, mi a jó és mi a rossz?
- Ez a könyv az én olvasatomban a barátságról, egymás elfogadásáról szól. Van a mesehősök között, aki rejtőzködik, hazudik, a mákszemgyerekek füllentenek, sőt, olyan szereplő is akad, aki annyira megkíván valamit, hogy nem tud neki ellenállni, és ellopja.
A klasszikus mesékben a figurák általában véglegesen rosszak vagy jók: ebben a történetben azért árnyaltabb a kép. A mesék nagyban hozzájárulnak a jó és a rossz fogalmának kialakításához, és ezt nem direkt módon teszik.
- Minden mesekönyvnek nagy hibája, hogy olvasásakor a fáradt felnőtt előbb elalszik, mint a gyerkőc. Nem folyhatott volna egy icuripicuri tündérvér? Végtére is egy kocsmatöltelék akad a sok hibátlan jellem között, és ugyebár tudjuk, az iszákosok között akad bajkeverő...
- Ő Lajos, a 43-as számú hordár! Lajos egy cickány, a rét bohémje, de tisztában van a hibáival. Előre figyelmezteti a kuncsaftot, ne fizessen előre, mert akkor napokig ki sem jön a Zöld Varangyhoz címzett italboltból. Kedves fickó, azt hiszem, ha vért látna, menten elájulna. Ha vér nincs is, veszedelmes bonyodalmak azért akadnak: Sündörgi Büdöske és gazdája, Vandália felbolygatja a rét nyugalmát. Meg kell említeni mesebeli kollégánkat is, az öreg mákszemtündér detektívet. Nagy felelősség terheli a vállát, a majdnem szemüveges csigát felkutató akciót vezeti… A mákszemporontyok családunk gyerekeiről kapták a nevűket. Szerintük a mi familiánkban a nagymamák mesét szoktak írni: a férjem édesanyja írta ugyanis az Öreg néne őzikéjét.
- Csodálatosak a könyvet díszítő rajzok. Hogyan kerültél kapcsolatba az illusztrátorral?
- Faltisz Alexandra fantasztikus világot teremtett. Magam is el vagyok ragadtatva. Olyan tündéri részletek vannak a rajzokon, a képi humor olyan kedves elemei, amelyek minden bizonnyal a gyerekeket is megörvendeztetik.
Forrás: ozvegyeknek.blogger.hu
|

|