Meseregény: A kétbalkezes varázsló
 Történetünk egy modern meseregény, amelyben találkozhatunk a népmesében megszokott szereplőkkel: varázslóval, boszorkánnyal, királlyal, királykisasszonnyal, dzsinnekkel, de főhőse mégis egy teljesen hétköznapi kisfiú.
A kacagtató klasszikus rengeteg tanulságot, bölcs intelmet és nyelvi leleményt rejt.
A történet szokatlan módon indul. Helyszíne egy varázslóiskola, időpontja „manapság”, hőse pedig Fitzhuber Dongó, a kétbalkezes varázsló, aki befejezte tanulmányait, és most kapja meg az erről szóló oklevelet.
Varázslónk nem csak kétbalkezes, de még a fizimiskája is mulatságos. Krumpliorrú, kajla fülű, csámpás, ráadásul peches is, mert az ünnepség végén, az állások kiosztásakor elnyeri a lehető legrosszabb munkahelyet:
a Nimbusz Endre Bertalan utcai lakótelep Körzeti Varázslóhivatalát.
|
Nincs mit tennie, elfogadja az állást, de sajnos senki nem tart igényt varázstudományára. Unalmában nézelődik, amíg meg nem pillant egy kisfiút az ötödik emeleten, akit Éliás Tóbiásnak hívnak. Ő is nagyon-nagyon unatkozik, mert nem érdekli a televízióban sugárzott esti mese, ő egy saját mesére vágyik. Innen indul közös kalandjaik sora, ugyanis elhatározzák, hogy megkeresik Tóbiás saját meséjét. A tizedik emeleten találkoznak első Badar királlyal, aki a lakótelepen él, mert birodalmát lebontották, és vegyi üzemet építettek a helyére, neki és udvartartásának pedig kárpótlásul a lakótelepen utaltak ki lakásokat.
Békés Pál átlényegített mesei szereplői azáltal válnak kitüntetett figurákká, hogy egy ízig-vérig mai kisfiú életébe csöppennek bele. Éliás Tóbiás a lakótelepen lakik, és semmi más kívánsága nincs, minthogy olyan mesét kapjon, amely valóban megtörténik. Azt mondja Fitzhuber Dongónak:
"Igazi mese az, ami velem történik. Saját mesét akarok. Olyat, amiben benne lehet lakni."
Dongó - a mundér becsületét védendő - elindul a kisfiúval, hogy mesére bukkanjanak a Nimbusz Endre Bertalan utcai lakótelepen. Már az első lépcsőfordulóban kiderül, hogy a legszürkébb, legrusnyább lakótelep is tele lehet csodaszép mesékkel, csak meg kell találni a történet elejét és a történet egymástól elszigetelten élő szereplőit, legyenek azok lakótelepi dzsinnek vagy a tizedik emelet fogságában sínylődő királykisasszonyok. A hős, aki a valódi hősökhöz hasonlóan mindezt véghezviszi, ráadásul a király elveszett leányát is megtalálja, nem más, mint Éliás Tóbiás, a kisfiú.
Minden olyan gyereknek (és felnőttnek) ajánlom ezt a könyvet, aki szereti a humoros meséket, és nem ragaszkodik ahhoz, hogy a mese a megszokott környezetben játszódjon, nem zavarja, hogy helyszíne egy mai lakótelep, hősei nem lovagok, sárkányok, hanem egy olyan kisfiú, mint maga az olvasó.
(Boldizsár Ildikó)
|

|