Gyémántmesék
Könyvkultúra 2016.05.23. 21:28
9-10 éveseknek
Írta: Krúdy Gyula
Illusztrálta: Szimonidesz Kovács Hajnalka
Kiadó: Holnap, 2015
Oldasszám: 112
Abban az időben, mikor még tündérek jártak a világon, egy jó tündérnek eszébe jutott, hogy ő a gyermekek álmát fogja meglesni, és mindazokat a kívánságokat teljesíti, amiket a gyerekek álmukban kívánnak. Aranyesőnek hívták ezt a jó tündért. Mégpedig azért, mert oly halk, csendes volt a járása, mint a nyári permeteg suhogása. A szíve pedig színaranyból volt. Elindult Aranyeső Tündérországból, s vitt magával minden jót, amit a gyermekek szeretnek.
Egy majdnem százéves könyvet támaszt új életre a kiadó, amikor a legifjabb olvasni tudók elsősorban a hat és tíz év közöttiek kezébe adja Krúdy Gyula pompás mesegyűjteményét. A múlt század jellegzetes stílusú remekírójának harmincegy fabulája jelenik meg újra, mint a GYÉMÁNTMESÉK 1905-ös első kötetkiadásában. Krúdy egészen ifjan, az 1900-as évek elején írta ezeket a szépséges hangú, kisgyermekeknek szóló meséit, amikor első házasságából sorra születtek a gyermekei, s mint ifjú apa és kezdő író, tudta jól, mi kell a gyermeki szívnek, fantáziának.
|
Krúdy Gyula egész életében írt gyerekek számára is, de a legszebbek a kritika szerint ifjú apaként szerzett meséi. A Gyémántmesék című kötetet ő maga állította össze, és kedvesen naiv-naivul szecessziós illusztrációkkal kísérve, eredetileg 1905-ben jelent meg. A harmincegy mesét tartalmazó, ezúttal Szimonidesz Kovács Hajnalka lírai, kifejező grafikáival illusztrált gyűjtemény mesevilága igen sajátos és összetett.
Az író él a népmesék és a népmesékre épülő-építő műmesék (varázsmesék) nem egy motívumával (törpék, csodás események, a Hold leányai stb.), ám nem ezek a meghatározók bennük. Krúdy tulajdonképpen ifjúkori novellavilágának gyermeki változatát teremtette meg ezekben a történetekben, valóságos kis embereket ábrázol romantikusan elrajzolt, "eltündéresített" körülmények között.
A kis libapásztorlány őnála egyszerre szegény parasztszülők gyermeke és egy reális-irreális álomvilág elvarázsoltja, a fotográfus bácsihoz elcipelt kisfiú a józsefvárosi környezetben tébláboló kalandvágyó fiatalemberek igen közeli rokona, a három Mihályok az ironikus-komikus Krúdy-novellák hőseihez hasonlatosak, a mikszáthi különcök krúdys válfaját testesítik meg stb.
És éppen ezért - érdemes minden kisgyerek (tíz év körüliek előnyben) kezébe adni a kötetet, mert nemcsak életkori sajátosságaiknak megfelelő, igazi élményt nyújtó mesevilággal találkozhatnak, de egyúttal beavatódnak egy kiemelkedően nagy magyar író világába, stílusába, poétikájába is.
|
|