Új könyvek kontra régiek - van különbség?
Számos generáció nőtt fel Grimm, Andersen és más nagy mesemondók meséin. A nagy klasszikusok a mai napig népszerűek, körülöttük azonban egyre gyűlnek az újabb és újabb mesekönyvek.
A hatalmas választékban pedig nem könnyű eligazodni, legfőképpen azért, mert a szülők nagy része a régi mesekönyveket ismeri, amelyek azonban nem biztos, hogy a mai gyerekek figyelmét felkeltik. De vajon valóban másak a mai könyvek, mint az évekkel ezelőtt népszerű kiadványok? És mi alapján döntse el a szülő, hogy melyik a leginkább érdemes arra, hogy a gyermekének kezébe adja?
A kérdésekre nem könnyű választ adni, de talán némi iránymutatást jelenthet, ha ismerjük a jó mesék ismérveit, és tisztában vagyunk azokkal a szerzőkkel, akik neve valóban színvonalas kiadványokat fémjelez.
Lovász Andrea gyerekirodalom-kutató is elismeri, hogy van különbség a régi és az új generációs mesekönyvek között. Ám nem feltétlenül a színvonal, sokkal inkább az, hogy
"utóbbiak már nem tanítani, hanem elsősorban szórakoztatni akarják a közönségüket. Ennek megfelelően sok a könyvekben a kaland, pergő ritmusúak az események, nagyon jó a humoruk, és rengeteg játék található bennük."
|
A kutató szerint:
"változás figyelhető meg azon a téren is, hogy új műfajok, a felnőtt irodalom kedvelt műfajai is megjelentek a gyerekirodalomban, s ezzel együtt az eddig tabunak számító témák is teret nyertek: van gyerekeknek tengerészregény, utazóregény, gyerekverses családregény, krimi és mesés mítosz is. A legkisebbek vannak a legjobb helyzetben: folyamatosan sok új témájú és pompás grafikájú képeskönyv lát napvilágot."
Színvonalas mesék magyaroktól
A könyvesboltok polcain ma már számtalan külföldi kiadvány magyar változatát megtalálni, de az elmúlt tíz évben a könyvpiacon színre lépett magyar írók új generációja is kínál igényes és népszerű könyveket a kicsiknek. Berg Judit, Boldizsár Ildikó, Kiss Ottó, Lackfi János vagy Varró Dániel gyerekkönyvei nemcsak színvonalasak, de népszerűek is.
Nem elhanyagolható a mesék képi világa sem, hiszen a gyermekek látásmódját, vizuális kultúráját a képek is erőteljesen befolyásolják. Szerencsére nem szenvedünk hiányt e téren sem, az írókkal együtt megjelent illusztrátorok - Takács Mari, Szegedi Katalin, Paulovkin Boglárka, Baranyai András, Agócs Írisz vagy Kárpáti Tibor - ugyanazt az esztétikai minőségek képviselik, mint nagyhírű elődeik.
Az írók, illusztrátorok új generációjával egy időben új, igényes gyerekkönyvkiadók is megjelentek a piacon, amelyek mostanra meg is erősödtek, kínálatukban pedig rendre találhatunk értékes gyerekkönyveket.
A Móra mellett már többek között a Pagony, a Csimota, a Cerkabella, a Csodaceruza és a Naphegy is kínál minőségi gyerekkönyveket. Érdemes folyamatosan figyelni hírleveleiket, kiadványaikat, mert szerkesztőgárdáik önmagukban is garanciát jelentenek a minőségre. A választásban segíthetnek a Csodaceruza folyóirat lapszámai vagy a Navigátor című kortárs gyerekirodalmi lexikon is, amely az elmúlt évtized gyerekirodalmi szerzőivel és műveikkel ismerteti meg az olvasókat.
|

|