A szabadság angyala
2020.07.14. 16:56
Harriet Beecher-Stowe életének regénye
Írta: Kertész Erzsébet
Illusztrálta: Biczó András
Kiadó: Dante,: 1940
Oldalszám: 144
Részlet a kötetből:
"- Hattie, Hattie, gyere már!
Erélyes hang riasztotta fel a kis lányt, aki a lépcső alján ült, kezében rongybabát szorongatott. Viharvert, kócos baba volt szegényke, egyik karja hiányzott és az orra keservesen belapult. De Hattie nem vette észre a baba fogyatékosságait. Féltő szeretettel kötött egy fényes, piros szalagot a hajába.
- Hattie, Hattie, nem várunk rád, ha nem jössz!
A hang még messzebbről jött, valahonnan a málnabokrok tájékáról. Hattie felugrott. Tudta, ha még egy percet késik, a gyerekhad elvonul a kiserdőn túl, a folyó partjára.
A folyó ... A kis lány képzeletében felvillant a lágy, tavaszi fényben fürdő folyó képe, amelyen a naptündérek lassú, csöndes táncot járnak. A folyó partján már kizöldült a fű s a kökörcsin kipipiskedik a fűből.
- Megyek már, várjatok! - kiáltotta. Magához szorította a babát és futni kezdett."
|
Harriet Beecher Stowe amerikai író (1811–1896)
Harriet Beecher ismert protestáns prédikátor családba született, a család a szociális egyenlőség elkötelezett híve. Harriet tanítónő volt, első publikációja egy gyerekeknek szóló földrajzkönyv.
1836-ban feleségül megy Calvin Stowe-hoz, a házasságból hét gyerek született. Harriet nem adta fel irodalmi ambícióit, vallásos röplapokat, verseket, útikönyveket, életrajzokat, gyerekkönyveket, regényeket írt.
Levelezésben állt nal és George Eliottal.
Világszerte ismert regénye, a Tamás bátya kunyhója a rabszolgafelszabadító mozgalom alapműve. Feljegyzések szerint 1862-ben, az amerikai polgárháború idején történt találkozásukkor Abraham Lincoln elnök ezt kérdezte Harriettől:
„Szóval ön az a kicsi asszony, akinek a könyve kirobbantotta ezt a nagy háborút?”
|

|