A sárkány, aki nem akart aludni
3-5 éveseknek
Írta: Bíró Szabolcs
Illusztrálta: Korsós Szabina
Kiadó: Manó Könyvek, 2017
Oldalszám: 36
Sárkányfi, a sokszögletű kerekerdő szelíd, játékos lakója felesleges idő-pocsékolásnak tartja az alvást. Egy este elhatározza, hogy többé nem hajlandó aludni. Elindul hát az erdőben, hogy társakra találjon az éjszakai időtöltéshez.
Különös útja során találkozik Kuruttyal, a békával, Fincivel, a mezei egérrel, Urszusszal, az örvös medvével, és Aszklépiosszal, az erdei siklóval, akiknek azonban nem fűlik a foguk az éjjeli játszáshoz.
Vajon miért küldik el mindnyájan Sárkányfit?
És vajon, ha mindenki alszik, akkor Sztrix, a bölcs, öreg, szakállas bagoly miért van ébren?
Talál-e a kis piros sárkány éjszakai játszótársat, vagy helyette megtanulja, hogy pihenésre mindenkinek szüksége van?
Na és milyen ára van annak, ha valaki éjszakánként szeretne ébren lenni?
Bíró Szabolcs meséje azoknak a gyerekeknek és szüleiknek nyújt segítséget, akik éppen a
"Még nem vagyok álmos, nem akarok lefeküdni!"- szakaszban vannak.
|
A sárkány, aki nem akart aludni című könyvet dr. Hegyi Márta neurológus is ajánlja azoknak a szülőknek, akik mesével szeretnék gyermeküket az alvásra biztatni.
Sárkányfi szerint éjszaka sokkal jobb játszani, mint aludni. Elhatározza, hogy társakra talál esti mókáihoz a Sokszögletű Kerek Erdőben. Itt ismeri meg a szakállas baglyot, aki őrzi az erdő lakóit, miközben azok éppen álmodnak. Tőle tanulja meg a kicsi sárkány, hogy mindennek megvan a helye, az ideje, és alvásra, pihenésre mindenkinek szüksége van.

konyveskucko.reblog
Nagyon szeretem az olyan meséket, amelyek tanulságot is tartalmaznak a gyerekek számára; viszonylag otthonosan mozgok ebben a témában, így például egyik kedvencem a Franklin, a teknős rajzfilm is. Bíró Szabolcs kis sárkányáról ő jutott eszembe, hiszen Sárkányfi is egy pajkos, rosszcsont kisfiú, aki esti alvás helyett inkább a csavargást választja. Hiszen mennyi izgalmas játékba lehetne keveredni az unalmas alvás helyett, ami kész időpocséklás! És ugyan melyikünk fejében nem fordult már meg ez a gondolat gyerekként? Csakhogy minden kicsi és nagy szervezetnek szüksége van az alvásra, hogy feltöltődhessen, és másnap újult erővel vethesse bele magát a napi teendőkbe.
A történet szövege kellemes, egyszerűen követhető, és stílusa miatt könnyen utánozható a szereplők hangja a felolvasó szülő számára.
Adott például Aszklépiosz, a sziszegő sikló vagy Strix, a bölcs bagoly, akik a rajzoknak is hála kész karakterként testesülnek meg a mesében. Érdekességképp megjegyezném, hogy Sárkányfi az én fejemben legalábbis Pogány Judit hangján szólalt meg (mint a kis Vuk), és miközben az aranyos, színes ábrázolását nézegettem, könnyen el tudtam képzelni, hogy akár plüssként is megelevenedjen egyszer. (Melyik gyerek ne szeretne egy piros kissárkányt magának?) Ha már itt tartunk, a történet hangoskönyvként is megállná a helyét vagy akár rajzfilmként is, de ne szaladjunk ennyire előre!
A rajzokat is muszáj külön megemlítenem, hiszen nagyon karakteresek, színesek és részletesek, minden eseményhez kapcsolódik egy, és mindegyik szereplőt megismerhetjük belőlük.
|

|