Vajon hogyan került Lajos király a mohácsi harcmezőn töltött fárasztó órák után a patak hűs vizébe?
Miért töltött annyi időt Zsigmond király fejjel lefelé lógva?
Ki merészelte ellopni a Szent Koronát? Tényleg hordott álruhát Mátyás király? Hogy fest Zrínyi Miklós egy képregényben?
A vicces kommentek után pedig ne feledkezz meg a fejezetek végén található magyarázó szövegrészekről sem, hiszen mind tudjuk: ami egy közösségi oldalra kikerül, bizony nem mind igaz, még ha fénylik is.
Lőrinc László 25 szelfije a török korból, ami most rengeteg csatát, szerelmet, izgalmas életeket és történelmi kalandokat mutat most is be kicsit másképp Kornél Rátkai Illustration rajzaival.
Amíg a várakozás tart, kicsit megmutatjuk nektek, "hogy volt, hogy nem volt...." - először a nándorfehérvári diadal:
"...A falak, ahogy Hunyadi is említi, már alig álltak, a török végső ostromra készült. Július 22-én kisebb keresztény csapatok ki-kitörtek a várból, és magukra vonták a török csapatok fi gyelmét. Ekkor Hunyadi is kitört, és elfoglalta az őrizetlenül hagyott török ágyúkat. A nagyobbakat működésképtelenné tette, a kisebbeket a törökök ellen fordította. A muszlim sereget megtizedelték, a többiek kénytelenek voltak elmenekülni."
Groteszk mosolyú szelfik a középkorból
- interjú az illusztrátorral
A tavalyi év egyik kiemelkedő, innovatív, gyerekeknek, fiataloknak szóló könyve, a 25 szelfi az Árpád-korból hamarosan folytatódik, nemsokára újabb történelmi figurák között találjuk magunkat, és kézbe foghatjuk a 25 szelfi a török korból című kötetet. A könyvek illusztrátorát, Rátkai Kornélt kérdeztük alkotásról, kedvenc szereplőkről és kutyáiról.
Mennyi idő kitalálni és papírra vetni ennyiféle karaktert?
A profilképek sok időt vittek el, az előző könyvnél a végére hagytuk őket, most inkább ezekkel kezdtem a rajzolást… Kb. 100 karakterről van szó. Egy részüknél utána kellett nézni a valós embernek, a ruháknak meg az arcszőrzeteknek – ekkortájt minden férfinak volt vagy bajsza, vagy szakálla, és leginkább a hajuk is hosszú volt. A könyv több mint száz évet ölel fel, ami alatt eléggé megváltozott a divat is. A rajzolás végére már a korabeli öltözködési módokkal is képbe kerültem. Összességében úgy két hónap volt a profilképek megrajzolása – de közben más könyvön is dolgoztam.
Mit szólt Lőrinc László, a kötet szerzője, amikor először meglátta a karaktereidet? Volt olyan figura, aki nagyon vagy épp nagyon nem tetszett neki?
Bízom benne, hogy tetszenek neki a karakterek. Kevés javítást kért, azok is inkább a szelfiknél fordultak elő. A legnagyobb bizonytalanság a képregényes résznél volt (Bornemisza és Zrínyi képregényes formában jelennek meg a könyvben), itt mindketten új terepen jártunk. Épp a napokban véglegesítem ezeket a rajzokat. A közös munka nagyon jó volt – általában szerző és illusztrátor keveset találkoznak, úgy gondolom, a szerzők ezzel is nagy szabadságot adnak az illusztrátornak… és ez jó.

Az első kötetet Bertóthy Ágival együtt rajzoltátok. Van-e olyan apró részlet, karakter, szín, amit továbbvittél a közös munkából?
Igen, több dolog is van… jobban tetszettek, ahogy Ági rajzolta a fogakat – a szelfik miatt sok a mosoly, így sok a fogsor is. Ettől az összes karakter kicsit groteszkebb lett. Az első kötetben Ági rajzolta meg a szerzőt, Lőrinc Lacit is, aki a könyvben a történelmi tényeket teszi helyre… Az ő figuráját is továbbvittem, minimális változtatásokkal: pálmafás helyett kockás inget visel, kicsit más az arcformája, és fodrászhoz is „elküldtem”.
Mindenki életét alaposan felforgatta a világjárvány. Változott-e a munkamódszered ebben az időszakban? Lassította vagy épp gyorsította a bezártság az alkotást?
A bezártság és otthon dolgozás nem volt új élmény, de nagyon fura volt, hogy Zsanett, a feleségem is itthon dolgozott, és az ablakon kinézve is sokkal több riadt arc nézett rám vissza napközben. Az első két-három hét úgy telt, ahogy szerintem sokaknak – nem, nem kenyeret sütöttem és jógáztam –, leginkább a híreket követtem. Miután ezzel telítődtem, próbáltam bepótolni a kiesett időt. Ez a mai napig tart. Szóval összességében nem sokat változott az élet… Szerettünk itthon lenni a kutyáinkkal.
– Tudod, pontosan hány karaktert álmodtál meg az elmúlt két év során a történelemből?
Körülbelül kétszázat, de persze ennek a fele nem feltétlenül volt valóban is létező történelmi személy. Vannak köztük építőmesterek, lovagok, szerzetesek, udvarhölgyek és katonák, akiket Laci talált ki, hogy az adott történelmi szituációt bemutassa.

Lett kedvenc szereplőd?
Zrínyi Miklóst szerettem meg a leginkább, mert vele kellett a legtöbbet foglalkoznom, és mert nagyon jól rajzolható, karakteres arcú ember volt. A legviccesebb két karakter pedig a Buda visszafoglalását „intéző” Lotaringiai Károly és Miksa Emánuel lett.
És még valami: tudom, hogy az életedben nagy szerepet töltenek be kutyáid, Palkó és Borisz. Tervezed-e, hogy egyszer megrajzolod az ő kalandjaikat is?
Igen, mindenképpen… Napi frissítésű rajzokban gondolkozom. Az ötletek már gyűlnek, de szerintem mindig az a legnagyobb kihívás, amikor a hozzád legközelebb állókat kell megrajzolnod.
Forrás: nyugatiter.blog