Lona, a lajhárlány olyan akar lenni, mint a többiek, de kinevetik és kiközösítik. Hogyan lesz végül mégis sztár? Kertész Edina a könyv írásáról mesél. A videón Hajba László illusztrációit láthatjátok.

foxbooks.hu
Laza, vidám és olvasmányos, mégis érzékeny témát érint, és fontos mondanivalót hordoz Kertész Edina legújabb ifjúsági gyerekkönyve. A Lajhár, a sztár ugyanis amellett, hogy rendkívül szórakoztató, a közösségi média, a beilleszkedési nehézségek és az iskolai szekálás problémájára is felhívja a figyelmet. A könyv finoman rávilágít a különcség és a másság, a kirekesztés, a nyitottság és az elfogadás szerepére is a gyerekek életében. Ismerkedj meg Lonával, a csupaszív lajhárlánnyal – Lajhár, a sztár, íme az összefoglalónk!
A könyv főhőse tehát Lona, akinek a legfőbb vágya, hogy befogadják és szeressék az iskolatársai. Szeretne az osztály legmenőbb lányaival barátkozni, és úgy gondolja, hogy ezt úgy érheti el, ha – bármennyire nem áll jól neki – úgy viselkedik, olyan szokásokat vesz fel, mint ők. Lona ugyanis egy pötit más mint a többi gyerek. Lona egy lajhártinédzser.
Hatalmas barna szemei voltak, apró szája, és turcsi orra. A maga módján igazán helyes lány volt.
Tudod, amikor Lona kicsi lajhár volt, semmi kivetnivalót nem talált magában, szerette, hogy lajhárnak született. De ma már olyan szeretett volna lenni, mint a suli legmenőbb lányai, Menta, Málna és Napsugár. Karcsú derekú, hosszú hajú, kék szemű és népszerű. Rájuk akart hasonlítani, velük akart lógni, és bármit megtett volna, hogy ugyanolyan menő legyen. De a három lánynak esze ágában sem volt befogadni őt a csapatukba, nem láttak benne mást – már ha egyáltalán ránéztek – csak egy… lajhárt.
-Tényleg nekünk köszönt? – kiltott nevetve Menta. – Úgy néz ki, mint egy…
– Mint egy lajhár! – tört ki mindhármójukból egyszerre.
Történt ugyanis – Lona eddigi legkatasztrofálisabb napjának reggelén – hogy a lajhárlány vette a bátorságot, és rájuk köszönt. Héj, egész jól ment, hiszen Napsugár ránézett!!! Mintha elhúzta volna a száját! Hiszen ez már fél köszönés, nemde? Nyerő szériában nem szabad abbahagyni, Lona ebből bátorságot merített, és leült az asztalukhoz az ebédlőben. Katasztrófa, megsemmisülés. A lányok erre csak tüntetőleg felálltak és kivonultak mellőle. Ó jaj, te mit tennél ebben a helyzetben? Lonával ilyen még sosem történt, aki eddig körülötte volt, az mind csak szerette.

A lajhárlányt teljesen letaglózták a történtek és logó orral vonszolta haza magát szégyenében. Nem akart kijönni a szobájából SOHA, SOHA de SOHA többé. Ám két szipogás közt Lona kitervelt valamit: valahogy el kell érnie, hogy a többiek őt is menőnek találják! De vajon hogyan érheti ezt el? Ha színesre festi lajhárkarmait, talán a többi lány is megirigyli és befogadják? Egy próbát megér! Segíthet, ha ő is népszerű lesz a közösségi médiában és szelfiket posztolgat az instán? Kicsit idegen a pózolás tőle, de miért is ne? Esetleg a világot járt nagybácsi, a mindig vidám Pedro besegíthet? Vagy netán ha teljesen önmagát adja, az célravezetőbb lenne?

Miközben mindez kiderül, a lajhárlány nem várt helyekről is kap segítséget Hamper Böbmőke iskolaigazgató és az épp ügyeletes tinisztár, Bensőséges Beni személyében. De a legfontosabb, hogy megismerkedik a szintén kicsit különc Drazséval, akit Lonával ellentétben egyáltalán nem érdekelnek mások – főleg nem a menő lányok – véleménye.
Szerintem amúgy nem baj, ha fura valaki. Én is tök fura vagyok.
Drazsé igazi állatmenő és állatbarát, és van egy Gaszton nevű békája is. Drazsé nem ad a külsőségekre és a felszínes barátokra, de a szíve nagyon is helyén van. Ő ébreszti rá, hogy ami számít, az az igazi emberi kapcsolatok, és korántsem boldogít az érdekbarátság.

Aztán ott van a csupaszív Pedro bácsi is, aki életigenlésével példát mutat a lánynak, és sokszor sikerül túllendülnie a dolgokon a segítségével. Ám a Costa Rica-i nagybácsi egy meghökkentő titkot is rejteget, ami különös csavart ad a történetnek.
Lona meséjéből megtudhatjuk, hogyan lesz egy kirekesztett lányból népszerű anélkül, hogy fel kellene adnia önmagát. Kiderül, hogy akkor kerül igazán a helyére, ha nem akar másokat követni, és teljesen máshogy viszonyulnak hozzá, ha ő is elfogadja magát. A Lajhár, a sztár mondanivalóját a korosztálynak megfelelően, könnyedén és lazán juttatja el a gyerekekhez. Betekintést nyújt a közösségi média erejébe, érinti, hogy hogyan használják, milyen súlyos szerepe lehet a mostani fiatalok életében. Bemutatja az árnyoldalakat, hogy hogyan szekálhatják, vagy érheti támadás a gyerekeket az online felületeken. De arra is felhívja a figyelmet, hogy milyen sok jó dolog kisülhet abból, ha a népszerűséget jó dolgokra használjuk fel.
A könyvben nagyon szeretjük a különböző karaktereket, és különösen élveztük a lajhárok életét bemutató részeket. A lajhár-főhős nem mellesleg szuper választás, hiszen az unikornisok, a flamingók és a lámák után ez most az ügyeletes sztár a gyerekek körében. Külön bája a könyvnek, hogy a nagybácsi – azaz a tolvaj lajhár – karakterét valós események ihlették (rá lehet keresi a neten). Kalaplengetés Hajba Lászlónak is a humoros és imádnivaló rajzokért, amelyek nagyszerűen adják vissza a történetet. A belapozóban látszik a könyv újszerű és friss illusztrációs megoldása, amit – főleg az elején – különböző döntsd el!, színezd ki! stb. interaktív részek is gazdagítanak.
|