Misi meséi - meseregény
2017.09.04. 15:22
8-9 éveseknek
Írta: Romhányi József
Illusztrálta: Szántói Krisztián
Kiadó: Móra Ferenc Könyvkiadó, 2008
Oldalszám: 142
„Misi gyakran bújta a mesekönyveket. Kapott is eleget. Éppen harminchárom hevert naponta körülötte a földön. Nem, nem jól mondom. Ha jobban összeszámoljuk, csak harminckettő és fél, mert az egyik képeskönyv fele elúszott ősszel egy tócsában, amikor a Cudar utcai gyerekek papírhajó versenyt rendeztek. Hiányzott itt-ott egy lap a többiből is. Vagyis várjunk csak, ez sem így igaz egészen, mert ahány lap az egyikből hiányzott, annyival több volt a másikban.
A szegény, szerencsétlen, ide-oda dobált, szétcincált mesekönyvekből ugyanis gyakran átmenekültek a kihullott, kitépett oldalak egy másik kötet fedele alá."
Mi lesz ebből a rendetlenségből?
Vajon hazatalálnak a mesehősök?
Ki csinál itt rendet?
|
Nem mese, hogy sok gyerek kuckójában majdnem akkora a kusza rendetlenség, mint a mi mesénk béli Misiében. Az sem mese, csak mesébe illő szerencse, hogy a legtöbb lurkó megússza ezt minden különösebb baj nélkül.
Misi barátunk esetében azonban másként alakult a dolog. Szobájában egy este a megtépett, szétcincált, összefirkált mesekönyvek körül izgalmas bonyodalom támadt…
Hogy miféle bonyodalom, azt a figyelmes olvasó már könyvünk elején megtudhatja. Az utolsó lapokon aztán majd az is kiderül, hogy s mint végződött a dolog.
Ám e Misiről szóló mese türelmes olvasója eközben tíz másik mesével is megismerkedik. Még annyit is elárulhatunk, hogy új történet lesz mind a tíz, még akkor is, ha egyik-másik egy jól ismert régi mese címét viseli. A Nemzetközi Gyermekév örömére ugyanis ezek a régiek virgoncabb hangon szólnak, és egy kis mulatsággal is szolgálnak.
|
Tartalom
Első mese: A Farkas és Piroska 29
Második mese: Csipkerózsika 40
Harmadik mese: Jancsi és Juliska 68
Negyedik mese: Tim és Tom 83
Ötödik mese: A három eladó királylány 90
Hatodik mese: Kisbence 101
Hetedik mese: Gim és Kiő 110
Nyolcadik mese: A Hencegő Hercegnő 120
Kilencedik mese: Mese Misiről 126
Tizedik mese: Mesevár 132-141
 Tamás Zsuzsa
Fantáziánk birodalma
Gyerekkorom egyik kedvenc elalvás előtti ábrándja volt, hogy elutazom Meseországba, és ott egyszerre találkozom mindenkivel. Mindenki alatt legfőképpen Hófehérkét és a hét törpét értettem, de a többi számomra kedves mesehőst is (leginkább a Grimm-mesékből). Ennek a visszatérő vágyképnek is köszönhető, hogy odavoltam két történetért, amelyekben a főhős szintén „mindenkivel” találkozik.
Kálmán Jenő Sicc Meseországban című könyve a megvalósult álomnak tűnt, holott a szerző humora korabeli élclapok és Nagy Endre kabaréjának világát idézi (a szerző itt volt titkár, és maga is írt kisebb jeleneteket); ez akkor fel sem tűnt. Nem zavart, hogy Hófehérkét a legújabb divatlappal ébreszti fel Sicc („Nincs oly nő, ki föl nem ébred, / Új divatról hogyha szó van, / »Muti”« – sikolt Hófehérke, / És felül a koporsóban.”), viszont nem tudtam megunni a jelenetet, amelyben Sicc köddé válik („Meseország ezer éve / Nem látott még ilyen hajszát, / Kancsal Flóris ma sem tudja, / Ki vágta le a fél bajszát?”).
Talán lehet némi összefüggés humor és meglódult fantázia között: a másik kedvencem szerzője is a humoráról híres. Romhányi József Misi meséi című könyvében nem Misi utazik Meseországba, hanem a mesehősök jelennek meg a szobájában (de mindenki ám!), s mivel Misinél „a szegény, szerencsétlen, ide-oda dobált, szétcincált mesekönyvekből (…) gyakran átmenekültek a kihullott, kitépett oldalak egy másik kötet fedele alá”, a mesehősök is egészen új történetekben találják magukat.
A furfangos mesékben Misi is szerepet kap (hogy irigyeltem érte!); no és a „rímhányó” rímei is („Oh én szegény toportyán / se hurkám, se töpörtyűm, / fogdosok itt soványan / szúnyogot a sövényen” – sír a farkas, aki a történet végén haragoszöld csípős paprikát lesz kénytelen vacsorálni).
Utólag úgy látom, a maga módján mindkét könyv csak támogatta ábrándomat, és persze a hitemet abban, hogy Meseország, a hely, ahol minden fontos szereplő lakik, létezik.
A fontos szereplők új helyre költöztetése Békés Pált is foglalkoztatta, így született meg A kétbalkezes varázsló, amelyben a mesehősök egy lakótelepi ház lakásaiban bújnak meg. De nemcsak az ismert mesehősöket lehet fölkeresni egy-egy képzeletbeli utazás alkalmával: a fantázia éppen arra jó, hogy ismeretlen, sosemvolt lényekkel is találkozhassunk.
Forrás: meseutca
|

|