Egérke enciklopédiája
2019.02.26. 01:41
5-8 éveseknek
TOP50 - 2018
Írta és illusztrálta:
Tereza Vostradovská
Fordította: Pe»ovská Flóra
Oldalszám: 52
Egy nagyfülű barna egérke a prágai nénikéi látogatására készülve alaposan feltérképezi az ürege körüli erdőt, a tóban és a kertben élő állat- és növényvilágot. A felfedezéseiből pedig egy saját képes enciklopédiát készít.
Tereza Vostradovská nagyformátumú könyve érdekfeszítően meséli el az iskolai környezetismeret óra anyagát.
|
Hiteles, ugyanakkor játékos illusztrációinak köszönhetően azonban már a tipegő korú gyerekek is érdeklődéssel lapozhatják a kötetet.
Mi a mézharmat, hogy néz ki a szakállzuzmó vagy a virágkáka?
Hogy dalol a királyka, a kakukk vagy a búbos cinege?
Az összefüggéstelen adatok memorizálása helyett a gyerekek ezen a szórakoztató történeten keresztül maguk is mindent kipróbálhatnak!
A könyvhöz egy magyar nyelvű applikáció is tartozik.
A zsűri laudációja
A mezei kisegér egy barátságos üregben éldegélt a mezőn. Egérkét minden érdekelte, amiről a könyveiben olvasgatott. Egyszer elhatározta, hogy nemcsak a könyveiből ismeri meg a világot, hanem saját maga is ír és rajzol egy képes enciklopédiát. Így mikor a városi nénikéi meglátogatják, nyár végén bemutathatja nekik a kész művét. Először természetesen az üreg környékét térképezte fel, majd az erdőt és végül a halastavat és a kertet is. Ha kíváncsi vagy arra, hogy Egérke mi mindenről írt az enciklopédiájába, olvasd el ezt szépen illusztrált könyvet!
Könyvutca
Az Egérke enciklopédiája című könyv főhőse az erdőben gyűjtögeti magának a télire valót, bár szeret teázni is, és mellé citromos kekszet rágcsálni. Szereti az enciklopédiákat, és kekszrágcsálás közben szívesen merül bele bármilyen témába, imád új ismereteket magába szippantani.
Egyik reggel egy természetről szóló enciklopédia után vágyakozik, és némi gondolkodás után el is határozza, hogy készít egyet. Elsősorban saját magának, de azért is, hogy a nyár végén látogatóba érkező nénikéinek meg tudja mutatni a lakóhelyének élővilágát.
Ezután minden reggel útra kel és összegyűjti, rendszerezi a virágokat, a rovarokat, a madarakat, gyűjt, vág, rajzol, ragaszt. Először szétnéz a föld alatt, majd a föld felett, az erdőben és a tó partján, sőt még a víz mélyére is lemerészkedik, végül a kertben is tesz egy látogatást.
Ennek köszönhetően nagyon sokféle új információra tehetünk szert, rovarokkal és virágokkal ismerkedhetünk, táplálékláncról olvashatunk, megnézhetjük hol lakik a mókus, a borz, munka közben megleshetjük a harkályt. Benézhetünk a hangyákhoz is, de olyan ismeretlen állatkákkal is találkozhatunk, mint a tölgygubacs, és azt is megtudhatjuk, hogy a csarab virág-e vagy állat. Egyik kedvenc oldalam, amelyiken a madarak beszédét is megismerhetjük.
Gyönyörű könyv, nagyon szép illusztrációkkal, aranyos történettel és sok új ismerettel. Biztos, hogy a gyerekek kedvence lesz, mert annyi nézni- és keresnivaló van benne, hogy hosszú időre leköti a kicsik figyelmét.
A természet szeretetére, és az állatok védelmére hívja fel a figyelmet ez a vicces és tartalmas könyv.

uveghegyentul
EGY MESEBELI ENCIKLOPÉDIA
Enciklopédiájának minden iskolásnak lenni kellet abban az időben, amikor én gyerek voltam. Ugyanis ezekből készítettünk gyűjtőmunkát, kiselőadást vagy csak kutakodtunk az érdeklődésünknek megfelelően.
Ma, amikor a google a barátunk, sokkal egyszerűbbé váltak a fenti tevékenységek. De mi, akik szeretjük a könyveket, szeretnénk azt, hogy a gyermekeink a régi módszerek segítségével szerezzenek ismereteket is. Hál Istennek nem kell erről lemondanunk.
Találtam egy olyan enciklopédiát, amely nem pusztán iskolásoknak szól és nem is csak tudományos ismereteket tartalmaz. Egy igazi mesebeli lexikont.
A könyv főhőse Egérke egy nap ráébred, hogy sok mindent nem tud az őt körülvevő világról. Mivel ő egy hihetetlen érdeklődő kisegér, aki imádja a tudományokat, úgy dönt, ő maga jár utána mindennek. Emellett elhatározza, hogy a megszerzett információk alapján elkészíti saját természettudományos enciklopédiáját.
Először szűkebb környezetében indul kutakodni, így a földalatti járatokat s azok élővilágát fedezi fel. Később egyre távolabb merészkedik, az erdőben a tónál és a kertben is megfigyeléseket végez, növényeket terméseket gyűjt. Közben feljegyzi hogyan élnek az egyes állatközösségek, hogyan fejlődik magból egy fa, hogyan vesznek levegőt az állatok a víz alatt.
De hasznos tanácsokkal látja el a gyerekeket a fűvészkönyv, a bogárcsapda vagy a kertitó készítésével kapcsolatban is. Tereza Vostradovska mesés enciklopédiája, amely a @csirimojó kiadó gondozásában jelenik meg, a hasznos ismeretek mellett egy igazán tüneményes és szerethető egérfigurát alkotott, akivel a gyerekek könnyen tudnak azonosulni és általa játszva szívják magukba a tudást. Mindezt csodálatosan kiegészíti a részletgazdag, böngésző jellegű illusztráció.
|

|