| | Következő 10 cikk | Előző 10 cikk | 
 
	
		| Egyedem, begyedem tengertánc - gyermekmondókák |  | 2016.12.19. 15:47 |  
		| 
	
		
			| 
					 Szerkesztette és gyűjtötte: P. Pitykó Mária - Hutter Éva 
					
					
						A folklóralkotások között jelentős helyet foglalnak el a felnőttek gyermekeknek szóló alkotásai. 
						A paraszti társadalomban fontos szerepe volt a legkisebbekhez szóló költészetnek. Bár a gyermek ebben a korban még csupán szemlélője az eseményeknek, a játék - a mondókák hallgatása, ismétlése, esetenkénti eljátszása - során vidám, közvetlen kapcsolat teremtődik kisgyermek és nevelője között. Fejlődik a gyermek képzelőereje, ismerkedik a környező világgal, a természettel, az évszakokkal, az állatokkal, de legfőképpen anyanyelvével. 
						A mondókák ismételgetésével gyarapodik a szókincse, ritkán használt szavakkal ismerkedik, elsajátítja a magyar nyelv dallamát, ritmusát. A gyakori ismétlések, az alliterációk, a rímek, az ütemesség, a nyelvi játékok észrevétlenül magával ragadják a kisgyermeket. Mondókát nem lehet rosszul hangsúlyozni, hadarni, haragosan vagy közömbösen "játszani", ezért kiválóan alkalmasak az esetleges hangképzési, kiejtési hibák kiküszöbölésére is. 
						A dajkarímek felkészítik a gyereket a más gyermekekkel való együtt játszásra, a mesehallgatásra. |  
	  |  
 
	
		| Édes kincsem, kis virágom |  | 2016.12.19. 15:51 |  
		| 
	
		
			|  Írta: Gágyor József 
					Kiadó: Lilium Aurum, 2006 
					Oldalszám: 126 
					 Édes kincsem, kis virágom a dunaszerdahelyi Lilium Aurum gondozásában látott napvilágot. Talán szokatlan, hogy a szerző bevezető sorait a „drága édesanyáknak” címezi, de fellapozva a könyvet, mindjárt világossá válik a szándék: 
					„E könyvecske egy kis sugárkoszorú. Édesanyák, a Ti kezetekbe adjuk, de azért szükségképpen az édesapákhoz is szól. Hogy mi oknál fogva? 
					Gárdonyit idézem: A gyermeknek az Isten két kezet adott, egyik kezük az apja kezét fogja, a másik az anyjáét. Nem lehet ezt a láncot büntetlenül elszakítani. Koszorúnk varázserejű kincseket tartalmaz. A Mátyusföld talajáról szedtem fel őket, ám változataikban többségük az egész magyar nyelvterületen ismert. Egy egész közösség lelkiségét hordozzák magukban. A szavak lombsusogása mellett érezzük meg bennük a hajszálerek csodálatos erejét”. 
					  |  
	  |  
 
	
		| Magyar gyermekjáték-gyűjtemény |  | 2016.12.19. 15:53 |  
		| 
	  
	
		
			| 
					 Gyűjtötte: Kiss Áron (1883) 
					Oldalszám: 568 
					
					
						Előszó 
						Az 1883. évi Orsz. Tanítógyűlés indítványomra a következő tételeket fogadta el: 
						1. A játékoknak s az esetleg velük járó daloknak a magyar nemzeti nevelés szolgálatában kell állaniok, s ezért a játékokban a magyar jelleg megóvandó. 
						2. A gyermekek játékai s ezek dallamai a haza minden vidékén összegyűjtendők. 
						E gyűjtés vezetésével a Tanítógyűlés engemet, mint indítványozót, bízott meg s egyúttal elnökletem alatt a budapesti tagokból egy középponti bizottságot alakított, mely a játékok pedagógiai értékesítésére is tegye meg a szükséges lépéseket. |  
	  |  
 
	
		| Mozgásos játékok |  | 2016.12.19. 16:00 |  
		| 
	
		
			| 
					 LÁZÁR KATALIN: MOZGÁSOS JÁTÉKOK 
					Minden játékban előfordul több vagy kevesebb mozgás. Lázár Katalin fel osztása szerint ebbe a csoportba tartoznak azok a játékok, melyek központi eleme, a mozgás elvégzése a játék lényege és célja. Nála ebben a fejezetben fordulnak elő az ölbeli gyermekek játékai is. 
					Játékaink egy tetemes része a mozgásos játékokba sorol ható. Ez a legnépesebb, egyben a legheterogénebb fejezetünk.  
					Ide tartoznak:  |  
	  |  
				 | Következő 10 cikk | Előző 10 cikk | 
 |