A Mézike okosodik című mesében egy aranyos, szőke kislányt indít felfedezőútra, aki kalandozása közben egyetemes bölcsességeket ismerhet meg játékos formában. A történet a „ki vagyok én?” kérdéskört járja körbe a felfedezés során olyan pozitív gondolatokat közvetítve, mint amilyen például az akarat erejének megnyilvánulása.
A szerző gyakorló édesanya - így, a közös mesemondások alkalmával született meg Mézike, egy szöszi copfos, pirospozsgás, bájos leányzó. Mézike nem kevesebbre vállalkozik, mint,
"... hogy megismerje önmagát.
Megtudjon sok bölcsességet,
tapasztaljon, gyakoroljon,
csodás dolgokat megtanuljon."
Útját szerencsére nem egyedül kell járnia: két aprócska varázslény, Angyal Pirinyó és Tündér Pillanó kísérik, segítik.
A kötetben a címadó verses mesén kívül még olyanok olvashatóak, mint A király, a Rudi Manó és az akarat, A Margarét ház, Mézi otthona, vagy az Az éltető eső. Bár a rímek helyenként sete-suták, a költemények jól skandálhatóak, s jó erényekre, kedvességre tanítanak. A bájos színes rajzokkal illusztrált mű három éves kor felett már ajánlható.
www.kello.hu
Gerzsényi Melinda elsőkötetes szerző művében, a Mézike okosodik című mesében egy kedves, szőke kislány indul felfedezni a világot. Kalandozása közben egyetemes bölcsességeket ismerhet meg játékos formában.
Az írónő a csalad.hu-nak a mese születését felidézve elmondta, hogy két éve férjével pihenni utaztak. Egyik este a szállodai szobában pattant ki fejéből egy vers, melyet nyolcvanvalahány versszak követett.
„Amikor boldogságban, harmóniában úszol, akkor születnek ezek az alkotások” - mondja. A verses mese tanító jellegű lett, vezérfonala a pozitív gondolkodás.
A könyvből relaxációs formátumú hanganyag is készült. A főhős - Mézike - lényét az írónő Lili lánya ihlette, míg a csintalan Rudi Manó és Bálint fia között is van némi hasonlóság. A történetet kislányán, barátain és azok gyermekein tesztelte.
A dallamos mesét Csesznák Verka színes illusztrációi teszik élvezetesebbé. Az illusztrátor és az író között olyan nagy volt az összhang, hogy annak ellenére, hogy a könyv készítése alatt nem találkoztak, mégis ugyanazt a képet látták. A képek hanganyag alapján készültek, a könyv így életre kelt önmagától.
Gerzsényi Melinda vallja, hogy
„amikor gyerekeknek mondunk fontos dolgokat, abban felelősség van. A könyv egy szép körítése az élet lényegének, maga a mese pedig tanító jellegű gyereknek, szülőnek, bárkinek”. (csalad.hu)