A Hétfejű Tündér
2015.03.25. 20:32
5 éves kortól
Írta: Lázár Ervin
Illusztrálta:
Grela Alexandra
Kiadás éve: 2014
Lapszám: 19
„A Hétfejű Tündér Lázár Ervin legis-mertebb mesegyűjteményének címadó darabja, amely elementáris erővel sűríti magába a népi motívumkincsből kiolvasható értékrendet, miközben tovább is gondolja a jól ismert szimbólumokat.
Itt nem a sárkány hétfejű, hanem Csodaország tündére, és az ásót, kapát, nagyharangot sorjázó, mindentudó elbeszélő helyett maga a mesebeli szegény fiú eleveníti fel különös útkeresését, amelynek nem a világszép királykisasszony keze a tétje, hanem hogy megszabaduljon saját, hetedhét országra szóló csúfságától.” Dávid Ádám — író, a Móra Könyvkiadó szerkesztője
|
A Hétfejű Tündér egyszerre rettenetes és csodálatos: a főhős nem a királylányért szál harcba, hanem önmagát próbálja karddal-vérrel megmenteni.
A nagy (37×27 centi) lapokon Grela Aleksandra festményei ugyanúgy a szívig érnek, mint Lázár Ervin sodró-felkavaró szövege. Lázár Ervin a legnépszerűbb népmesei motívumokat használta fel történetében, azonban mindegyiket csavart egy kicsit.
A szegény legény nem csak szegény, de rettentő csúf is, nem azért akarja legyőzni a szörnyet, hogy megmentse a királylányt, hanem azért, hogy bosszút álljon saját csúfsága miatt, és nem a sárkány, hanem a tündér hétfejű.
A Hétfejű Tündért rettentő olvasni. – Egy kemény széken ültem, ölemben a lapokkal és úgy éreztem magam, mint aki minden emberi gyarlóságát bevallja. – Én lettem a fiú, akit csúfsággal vert meg az élet, aki ezt nem tudja elfogadni és magyarázatokat vár, majd bosszút esküszik és rátámad a szörnyre, akit minden keserűségéért, minden fájdalmáért okol. Ráadásul, amikor felfedezi hibáját és szembenéz rettentő tettével, a visszafordíthatatlant is fel kell dolgoznia. A legőszintébb, legmélyebb bocsánatkérés se tudja helyrehozni azt, amit tönkre tett.
A papírszínházas előadás növeli A Hétfejű Tündér drámaiságát. A felolvasó akaratlanul is játszani kezd a hangjával, belebújik a mesébe. Grela Aleksandra sötét tónusú képei pedig láttatni engedik a félelem, a harag, és a bosszú lelket romboló gonoszságát.
Persze, az ember eredendően törekszik a jóra és Lázár Ervin meséjének is szép a vége. Nincs benne púder az elrontott dolgok elmázolására vagy elbagatelizlására, hanem a gyönyörű összeomlás után újjászületés következik. És ez egy nagyon fontos tanulság gyereknek és felnőttnek egyaránt: nem a hibáink, nem a félelmeink határoznak meg minket, hanem a tetteink és az életünk.
A Hétfejű Tündért mindenképpen meg kell mutatni a gyerekeknek. Lehet e-bookban, könyvben, akárhogyan, de ha életre szóló élményt akartok, akkor egy csendes szobában papírszínházas előadásban keltitek életre.
     
|

|