Amíg utazunk-sorozat
2016.05.22. 23:13
Illusztrálta: Baranyai András
Kiadó: Pozsonyi Pagony

"...az Amíg utazunk különlegessége, hogy nemcsak egy egyszerű járműves könyv, de
-
Budapestről szól, és igazi, teljesen pontosan megrajzolt, kiskorú szakértők által felismerhető budapesti járművekkel van tele,
-
teljesen igazi mesében sétálhatunk-utazhatunk végig Budapesten Doma, Panni és Nanuk kíséretében,
-
mese közben rengeteg dolgot meg is tudunk a képek látható járművekről és Budapest számos helyszínéről (Bali bácsinak, a gyerekek kísérőjének köszönhetően).
-
a fejezetek végén található útvonal leírásokat követve és a könyvet a hónunk alá csapva alternatív, gyerekbarát útikalauzként is használhatjuk a könyvet, miután otthon elmeséltük."
|
A könyvsorozat segít, ha
- ovis gyereked van, és városban élsz
- kisiskolás gyereked van, és lassan el kell engedned a kezét
- izgulsz az elválás miatt
- a gyereked bizonytalan
- érdekel Budapest
- érdekel a tömegközlekedés
- jó a humorod
- szereted az izgalmas, böngészésre hívó képeket
- beszélgetnél a gyerekeddel az önálló közlekedésről
- több korosztályt akarsz lekötni
- idegenvezetőre van szükséged
- csak egyszerűen egy jó könyvet keresel.
A nagyváros mint közlekedési hálózat a téma ábrázolásának egyik kedvelt típusa. Gévai Csilla könyve, az Amíg utazunk, egy Budapestre érkezett eszkimó kisfiú látogatása apropóján mutatja be a város közlekedését. A közlekedés elvont témáját a karakteresen megformált szereplők utazása révén hozza közelebb.
A műfaját tekintve a kötet hibrid, narratívába ágyazott ismeretterjesztő történet, csak ezúttal nem a város műemlékeinek, hanem közlekedési eszközeinek leírása áll a középpontban. Baranyai (b) András vektoros grafikáin ennek megfelelően az ábrázolások többféle típusával él párhuzamosan: egyaránt nyújt áttekintő városi panorámát (a Gellért-hegyről vagy a Moszkva térről), tárgyszerű, leíró rajzot az egyes járművekről, s mindezek mellett zsánerképeket a szereplők hétköznapjairól. Ezek mellé járulnak azok a vonalrajzok, amelyek a látogató kisfiú saját élményeit feldolgozó rajzait imitálják.

Baranyai tiszta vonalrajzú, vektoros grafikái egyaránt alkalmasak a szereplők határozott karaktereinek megformálására és tárgyszerű ismeretek közlésére, legyen az az áramszedők tipológiája, a jegytípusok bemutatása vagy a metró működésének folyamatábrája. A korrekt tárgyleírást némi karikaturisztikus, retró-ízzel ötvöző rajzstílusa igen népszerűvé vált a hazai gyermekkönyvek körében, és jól mutatja a tervezőgrafikai gondolkodás térhódítását a hazai illusztrációs piacon.
Amíg utazunk 1-3
|

|