Nagy Diána (3) Babageometria 1-2. Vonalak, Formák
gyermekirodalom.hu 2017.01.03. 19:27
Kiadó: Két Egér Könyvek., 2013, 2016
Kiadó: Két Egér Könyvek
Kötés: kartonált lapozó
Oldalszám/kötet: 18
Egy lapozó, amiben minden együtt van ahhoz, hogy ez legyen a legkisebbek első kedvenc könyve. Fekete-fehér, vonalak, kontraszt, figurák, ritmusok.
„Ezek a képek pont úgy építkeznek, ahogy a gyerekek látnak bele bármilyen formába állatokat, történeteket azzal a tökéletes absztraháló képességgel és nagyszerű fantáziával, amit ők még nem vesztettek el.” (Nagy Diána)
Izgalmas lapozót készített Nagy Diána a legkisebbeknek, de a design-könyvek felnőtt rajongóinak tetszését is elnyerheti a Babageometria – Vonalak. Két szokatlan megoldás egyből szembetűnő lehet a könyvet lapozónak.
|
Nagy Diána korábbi munkái alapján is láthattuk, hogy az absztrahálás fontos eszköze képeinek; az ábrázolt tárgyak a legegyszerűbb formákra redukálva jelennek meg. Érzékelhető nála az a törekvés, hogy az abszolút legkevesebbig jusson el, ami még mindig vizuálisan értelmezhető. Amilyen egyszerűnek tűnik mindez elsőre, annyira nagy következetességet és fegyelmezettséget, tudatosságot kíván a megvalósításkor. Ennek a bravúrnak lehetünk szemtanúi a Babageometriában.
Először élvezzük a hullámzó-egymásra épülő vonalak visszatérő ritmikáját, anélkül, hogy értelmezni próbálnánk a látványt. Majd az ismétlődések megtörnek, és a vonalak alakot öltenek: kígyó, csiga, denevércsapat lesz belőlük.
Az oldalpárokon szereplő képek nem keltik a statikusság érzetét, sőt, mini-történetté alakulnak: a képek bal oldalától a jobb oldaláig haladva a szemlélésben a vonalak változnak, elmozdulnak, néhány ponttal kiegészülnek (hirtelen a cseppekből kismadarak lesznek pl.) – felismerjük az ábrázolt állatokat, mesélni kezd a kép.
Bizonyára mindenkinek van olyan saját emléke arról, hogy mekkora örömet jelent a legegyszerűbb tárgyakkal játszani a gyerekeknek: erről szól Nagy Diána könyve is. Megtalálja az ábrázolhatóság esszenciáját, és végsőkig redukált vizuális nyelvén képes játékosan mesélni a kicsiknek szavak nélkül arról, hogy a világ tekergőző, szaggatott, cikkcakkos és egyenes vonalakból, pontokból, sötétből és világosból áll.
|
Kontraszt és ritmikus változás.
Nagy Diána lapozójában ezúttal egyszerű formák átváltozásait követhetik a legkisebbek.
A Babageometria két része tökéletes kiegészítője egymásnak és nélkülözhetetlen kelléke a baba könyvtárának!
Míg a Babagometria első részében a vonalak és a pöttyök ritmikus váltakozását csodálhattuk meg, addig a második részben fekete-fehér formákat szemlélhet a baba.
A fekete-fehér kontrasztja, és a vonalak ritmikus változása segíti a látás fejlődését. Az előbbi a szem fókuszálásának képességét, az éleslátás kialakulását, utóbbi a szemmozgásokat, illetve a mozgó tárgyak követésének képességét fejleszti.
|
|