Utazz bálnabusszal!
Kelemen Réka 2017.03.30. 13:56
Írta: Dániel András, iIllusztrálta:Máray Mariann.: Két Egér Könyvek, 2017., 16 oldal
A böngészőket nem kell külön bemutatni, hiszen elég régóta jelen vannak a magyar gyerekkönyv piacon is. Sokfélét ismerünk, van, ahol nemcsak adott kötetben követhetjük nyomon a szereplőket, hanem akár egy egész sorozaton keresztül is. Létezik Európai, Budapesti és Balatoni böngésző. Van olyan, ami kiemel egy-egy részletet az oldalpáron lévő nagy képből, és azt kell megkeresnie a képolvasónak, mások szöveggel instruálnak.
Az Utazz bálnabusszal! az utóbbi kategóriába tartozik, feladatok helyett játékra hívja az olvasót.
A kötet játékossága abban rejlik, hogy a szövegek nem az emberolvasókat szólítják meg, hanem az illusztrációkon megjelenő egereket. A böngésző számol az olvasó kíváncsiságával, hogy úgyis megkeresi a szövegben megjelölteket. „Tetőszökőkút! Kalandfark! Tócsastrand és sajtpeca!” – az egerek szemszögéből nézve ezek marketinges hívószavak, az emberek szemszögéből azonban kiemelnek egy-egy humoros részletet az illusztrációból.
|
Máray Mariann munkáinak stílusa összetéveszthetetlen más illusztrátorok alkotásaival.
Jellegzetesek karakterei, színei és a mindig megjelenő humor a vizuális narratívában. Hagyományos technikákkal dolgozik, ennek a kötetnek az oldalait speciális akril filctollal rajzolta.
Munkáira jellemző az erőteljes, élénk színhasználat. Pár éve neve összefonódott a Két Egér Könyvesbolttal, több képeslapot, noteszt, színezőt (A repülés története – egerekkel, Szerda – Mercredi), könyvet (A varjak és a csörgőkígyó) és naptárt is megjelentettek már közösen. Most pedig itt az egeres böngésző, amelyben az illusztrációk részletgazdagsága és a részletek egymáshoz való viszonya Hieronymus Bosch vagy Pieter Bruegel munkáira emlékeztetnek

Az Utazz bálnabusszal! az ellentétekre épül, elsősorban azzal, hogy a nagyobb állatok gépezetei az apró egereket szolgálják ki, luxuskörülményeket biztosítva számukra.
A gépek nem az állatok megszokott életterében jelennek meg, a „Léghüllő ceppelin” például egy krokodilgépezet, amely a levegőben szállva szállítja utasait.
De nem csak ebben rejlik a kötet humora, a gépeket használó egerek világát alaposabban megvizsgálva is jókat derülhet az olvasó. Láthatunk vidámparkozó, kertészkedő vagy éppen utazásra készülő egereket. Az illusztrációkat Dániel András szövege kíséri, az ő neve garancia arra, hogy zseniálisan humoros sorokkal találkozzon az olvasó. A képek bár önmagukban is működnek, a szöveg plusz tartalommal tölti fel azokat.
A könyv nagyméretű (260×340 mm), és mivel a vizuálisan megjelenő humor a részletekben bontakozik ki, így kisebb oldalakon valószínűleg nem lenne érzékelhető ilyen jól. A böngészőben megjelenő állatok nem kitalált lények, a valódi faunában is jelen vannak, és valóban úgy néznek ki, ahogy az egerek világában megjelennek. Itt is ellentéttel dolgozik az illusztrátor, az egerek fiktív világában valós élőlények kapnak helyet. Például a vidámparkban megjelenő jegyszedő a mélytengeri Dumbo-polip. Az illusztrátor, Máray Mariann hosszú ideig kutatta az állatvilág különböző élőhelyeit és azok lakóit, hogy valósághű illusztrációk szülessenek.

Az Utazz bálnabusszal! bemutatóján kiderült, a könyvet Rotraut Susanne Berner évszakos böngészői és a Tesz-Vesz szótár inspirálta. Az első bálna illusztrációt, amiből kinőtte magát a kötet, 10 évvel ezelőtt készítette Máray Mariann egy Pinokkió-részlethez. (Ezt a képet egyébként sokan ismerhetik a Csodaceruza magazin poszteres különszámából.) Az újabb bálna kicsit váratott magára, a bálnabusz illusztráció 4 éve készült.
A böngésző képeihez utólag készült el Dániel András szövege. Mint a bemutatón megtudhattuk, Dániel Andrástól származik a koncepció (hirdetési újság egereknek), és ugyan megvolt már az illusztrációk nagy része, de például a hátsó borító kifejezetten az egérújsághoz készült. Az Utazz bálnabusszal! eredetileg nem keménylapozós böngészőnek készült, emiatt hosszabbra tervezték, a most kimaradt gépezetekkel a folytatásban találkozhatunk.
Az illusztrációk már a könyv megjelenése előtt sikereket értek el, a Bolognai Gyerekkönyvvásár szakmai zsűrije például az őzikeházas képet a legjobb 75 illusztráció közé választotta, közel kétezer pályamű közül.

Kelemen Réka
Forrás: tiszatáj online
|

|