Tim mesterdetektív és társa
2017.07.24. 20:21
Írta: Klaus Hagerup-Hilde Hagerup
Illusztrálta: Ella K. Okstad
Kötetszám: 3
Kiadó: Pozsonyi Pagony
Oldalszám/kötet: 80-100
Tim nem zseni. Ő legalábbis ezt állítja magáról. Csak mindent észrevesz és kiszagol, hogy aztán levonja a megfelelő következtetéseket. Mindenkinél okosabb, és nem fél az eszét használni.
Nővére, Jenny csodálja és óvja az öccsét, ha pedig a közös nyomozás során gyorsaságra és erőre van szükség, akkor rá biztosan lehet számitani.
|
1. Az elveszett gyémánt titokzatos esete
Kiadás éve: 2014
Oldalszám: 80
„Nem vagyok zseni, csak egy nyolc éves kisfiú.” - ismételgeti Tim újra és újra, miközben magánnyomozókat megszégyenítő gyorsasággal és pontossággal göngyölíti fel a városkában történt rejtélyes bűnügyet. - Vujovits Júlia ajánlója
A Bark család régi álma vált valóra, mikor végre nyaralót tudott venni Napos-tetőn, a híres síparadicsomban.
Még egy teljes napot sem töltöttek el a csendes városkában, amikor valaki egy előre kitervelt, nagyszabású lopást követ el. A nevezetes bűneset pedig egy álarcosbálon történt, ahol ellopták Kornélia asszony 100.000 koronát érő gyémántgyűrűjét.
De ki is lehet a tettes?
Az újonnan a városba érkezett alak, aki rendőrnek mondja magát? Esetleg Kornélia asszony férje, aki talán már nem is olyan gazdag, mint amilyennek mutatja magát? A jóindulatúnak tűnő polgármester? Netán Tim szülei, akiknek pont 100.000 korona kellene a házuk rendbehozására? Itt mindenki gyanús. Egyedül Tim alkalmas rá, hogy felfejtse a háttérben húzódó motivációkat és éles szemével kiszúrjon minden árulkodó részletet.
A fiú stílusa ötvözi Sherlock technikáit és Poirot stílusát. Imádja megdöbbenteni az embereket kivételesen éles megfigyeléseivel, majd pironkodva álszerénykedni. A regény végén pedig nemes egyszerűséggel magyarázza el, hogy miért is az a személy a bűnös, akire amúgy semmilyen halandó ember nem gondolt volna még álmában sem.
Nagyon tetszett, hogy a könyv ugyan Timről szól, de mégsem ő a főszereplője és elbeszélője, hanem a nővére, Jenny. Szegény Jenny, aki mindig csak a második lehet a családban, hiába nagyon okos és bátor, mégsem érhet fel Tim pengeéles eszéhez és kifoghatatlan logikájához. Amikor Tim elkezdi a detektív szerepét játszani, Jenny mindig háttérbe húzódik és csak magában vág savanyú képet, amikor öccse előáll a Poirot-t imitáló bosszantóan nagyképű magyarázataival. A történet remekül lefesti, hogy milyen nehéz is egy kiemelkedő képességű ember testvérének lenni.
A történet végén azonban kiderül, hogy bármilyen okos is Tim, nagy szüksége van Jennyre: az ő feladata az üldözéses akciójelenetek bonyolítása, illetve a megoldott esetek leírása. Így egészíti ki egymást a két testvér, így lesz Timből Tim és társa.
7-10 éves fiúknak és lányoknak egyaránt ajánlott olvasmány, ha pedig rajonganak a detektívtörténetekért, akkor egyenesen kötelező! A könyv jó nagy betűkkel íródott, így szívesen veszik kézbe akár olyan gyerekek is, akik csak most ismerkednek az olvasássall.
Hilde és Klaus Hagerup egy apa-lány szerzőpáros, akik dolgoztak már külön-külön is gyermekkönyveken, de a Tim sorozatra összefogtak, és olyan sikeres lett a dolog, hogy már öt részt kiadtak Norvégiában. Reméljük hamarosan érkeznek a következő epizódok magyarul is!
2. Az ellopott festmény nyomában
Kiadás éve: 2015
Oldalszám: 96
Tim nyolcéves, és bár ő azt mondja magáról, egyáltalán nem átlagos kisfiú. Igazi kis zseni, született mesterdetektív. Jenny, a nővére segít neki a nyomozásban. Most egy nagyon bonyolult bűnesettel szembesültek: valaki felgyújtotta a Napos-tető Szállodát, és ráadásul ellopta a tulajdonosok értékes festményét! Vajon ki lehetett? Tippelj, válaszod küldd be a jatek@pagony.hu-ra, és nyerj könyvet!
A nyomozós sorozat első része után jön, jön, jön a második rész, az Ellopott festmény nyomában!
A második kötetben valaki felgyújtotta a Napos-tető Szállodát, és ráadásul ellopta a tulajdonosok értékes festményét!
Szerinted ki lehetett a tettes?
|
A szereplők, azaz a gyanúsítottak:
a) a papa, aki nemrég alapította az önkéntes tűzoltóságot és buzog a tettvágytól, kalandokra vágyik?
b) a gazdag Kornélia asszony és férje, Kurt, akik nagyon szeretnének a kicsit elavult, de otthonos szálloda helyére egy wellnesshotelt építeni, mert így is már van pár wellness-szállodájuk?
c) Hansen, akit utoljára láttak a festmény közelében, és aki folyton akadályozza a nyomozást?
d) Bölény gyújtotta fel a szállót, hogy még több mindent megszerelhessen és azért sok pénzt kapjon?
e) Else, hogy a biztosítás révén nagyobb összeghez jusson?
f) Roar, mert utálja a hegyeket és az egész szállodát?

|
3. A rejtélyes íjászverseny
Kiadás éve: 2015
Oldalszám: 108
A norvég Tim Hercule Poirot gyakorlatilag tökéletes mása. Rendkívüli érzékkel képes megfigyelni mindent, ami körülötte zajlik, képes másodpercek alatt felhúzni másokat azzal, hogy megtartja magának a legfontosabb következtetéseit, majd a legrejtélyesebb ügyek felgöngyölítése után ugyanolyan álszerénységgel süti le a szemét.
Hogy mi a különbség köztük? Az, hogy Tim csak nyolcéves.
Az elveszett gyémánt megtalálása és az ellopott festmény előkerítése után Tim mesterdetektív újra jelentkezik. A Norvégiában osztatlan sikert arató sorozat harmadik kötete hasonlóan kezdődik, mint az első két rész: Tim és családja szokás szerint a Napos-tetőn található nyaralójukba tartanak, hogy ott élvezzék az őszi szünetet.
Ám nyugalmuk nem tart sokáig: a közelgő íjászversenyre összecsődült társaságból valaki ellopja a nyertesnek járó kupát, Tim és nővére, Jenny így kénytelenek kézbe venni az ügyet.
A könyv elején a klasszikus krimikhez hasonlóan először megismerjük a két detektívünket. A nyolcéves Timen már első ránézésre is látszik, hogy tökéletes magánnyomozó-alapanyagból gyúrták: óriási zöld szemei okosan csillognak, elálló füleivel mindent meghall. Nincs olyan mozzanat, ami ne kerülné el a figyelmét. Még a szaglása is egészen kifinomult! Kalandjaikat nővére, Jenny meséli el nekünk, aki két évvel idősebb nála, és – saját bevallása szerint is – sokkal átlagosabb. A lány meglepő természetességgel, s csupán csak egy csipetnyi féltékenységgel ír öccse zsenialitásáról.
A két főszereplő bemutatását a szereplők felvonultatása követi. Megismerjük Timék családját, a Napos-tető többi látogatóját, mindenkit, aki odacsődült az íjászverseny miatt. Mindenkiről megtudunk egy-két dolgot, és kapásból fel tudjuk osztani a karaktereket jókra és rosszra. Mint ahogy az Agatha Christie-nél is lenni szokott, mindenki kapásból gyanús egy kicsit: vagy azért, mert rosszindulatú és pénzéhes, vagy pont azért, mert túl kedves és szeretetreméltó.
A bonyodalmak a kupa eltűnésével kezdődnek. Vajon kinek állt érdekében ellopni a tízezer koronát érő nyereményt, ráadásul úgy, hogy egész éjjel egy őr vigyázott rá? Tim és Jenny nekiállnak felgöngyölíteni az ügyet. A gyerekek párban dolgoznak, ám hiába osztja meg Tim minden észrevételét nővérével, következtetéseit már legtöbbször megtartja magának. Nem csoda hát, hogy Jenny – akit kissé elvakított a remény, hogy ez egyszer sikerül valamiben lenyomnia az öccsét – rossz nyomon indul el, így végül megint Tim lesz az, aki megoldja a rejtélyt.
Ám a könyv végén ismét kiderül: nem véletlen, hogy Tim mesterdetektívnek Társa is van. Ha Jenny nem lenne, Tim igencsak pórul járt volna, hiszen bármennyire is zseniális a kisfiú, vérbeli bűnözők fizikumával nem veheti fel a versenyt.
Miért fogod szeretni Tim és Jenny legújabb kalandját?
– Mert tökéletes választás, ha első olvasós könyvet keresel.
– Mert nagyon jól utánozza a klasszikus krimik műfaját.
– Mert pontosan és életszagúan mutatja be, milyen, ha testvéred van.
|

|