Nyár a szigeten
2017.10.17. 19:58
Írta: Csukás István
Illusztrálta: Cakó Ferenc
Kiadó: Könyvmolyképző, 2006
Oldalszám: 255
A Keménykalap és krumpliorr új kiadásának sikere igazolta, hogy a Csukás-regények a mai kiskamaszok körében is hódítanak. Íme egy újabb darab.
Melyik gyerek ne szeretne egyszer szülői felügyelet nélkül táborozásra indulni?
E könyv kis hősei pontosan ezt teszik, és hamarosan kiderül, hogy nem is olyan könnyű dolog a felnőttek segítsége nélkül boldogulni. Azonban a nehézségek nem szegik kedvüket, sok-sok fantáziával és humorral teszik felejthetetlenné egyedülálló vakációjukat. Izgalmas kalandjaikhoz a Duna-part és egy különös, lakatlan sziget szolgáltat festői hátteret.
|
Tamás Zsuzsa
„Le a cipővel! Éljen a mezítláb!” – kiáltotta Bádogos, és ez a kiáltás olyan jól sikerült, hogy filmcím lett belőle. Az 1975-ös ifjúsági kalandfilm – mert akkor még volt ilyen –, a Le a cipővel!
Csukás István Nyár a szigeten című regénye alapján készült, és olyan szállóigéket adott útravalóul generációmnak, mint „Gazsi bácsi lótetű”, „A követ minden követ követ”, illetve „Enyém kulup”.
Gyerekkorom meghatározó filmélménye volt ez az 54 perc – alig egy órában sikerült mindent elmesélni, ami nyár, ami gyerekkor! Mert a film tényleg maga a kaland és az ifjúság, szigettel és (szám)háborúval, (majdnem) felnőttek (és – teszem hozzá felnőtt fejjel – Golding pesszimizmusa) nélkül.
A könyvet most olvastam először, és persze azonnal szemet szúrtak a különbségek: például Csepcsányi a könyvben Cseppcsányi, aprócska fiú, aki egyáltalán nem hegedül. Továbbá fel-felbukkan egy Matyi nevű sündisznó is – ő valahogy kimaradt a filmből. Többet nem is mondok: aki ismeri, azért, aki nem ismeri, azért olvassa el Tuka, Kece, Szinyák, Palánk Géza, Cseppcsányi, Bádogos és a többiek nagy összecsapásának történetét.
|
|