








Boér Zsuzsa logopédus
Minden napra egy játék
A játékgyűjtemény, mely írásomnak tárgyát képezi, egy csinos praktikus könyvbe van foglalva. Borítója párnázott, fűzése spirálos, a témák jól szétbontva, oldalsó füllel vannak elválasztva. A profi, és hazánkban szokatlan kivitelezés ellenére az ára reális, megfizethető, ötezer forint alatti.
Bár a címválasztása nem szerencsés, az „intelligencia” szót én képesség szóra cserélném. Eltérőek ugyanis a vélemények abban a kérdésben, hogy az intelligencia fejleszthető-e. Én még azt tanultam, hogy a képességek átszerveződése következtében érhetünk el némi számszerű javulást, de most nem is ez a lényeg.
Ez egy olyan komplex játékgyűjtemény, amely a fejlesztőmunkához is pragmatikus segítséget nyújt, és a szülőknek, óvónőknek is konkrét segítséget adhat a foglalkozások megtervezéséhez, a szabadidő hasznos eltöltéséhez. A könyv hároméves kortól ajánl feladatokat a gyermekeknek, de általános iskolában is még hasznosnak bizonyulhat. A játékok részletes bemutatása után meg van jelölve, hogy konkrétan milyen képességeket fejleszt, továbbá jelölik azt is, hogy egyszerűbb vagy bonyolultabb, hosszabb vagy rövidebb játékról van-e szó, írnak javasolt életkort, továbbá azt is, hogy hol végezhető a foglalkozás, bent vagy esetleg szabadtéren.

A 365 játék 4 témakörbe van csoportosítva:
-
Nyelvi játékok,
-
matematikai játékok,
-
tudományos játékok,
-
mozgásfejlesztő játékok.
A könyv nem azért érdekes, mert újszerű játékokat mutat be (bár abból is van bőven), hanem inkább azért, mert jól összefoglalja azokat a hasznos és érdekes játékokat, amiket mindenki ismer, de már nem is jut eszébe senkinek játszani ezeket. Amikor azt írom, hogy mindenki ismeri ezeket, akkor természetesen nem a fiatal szülőkre gondolok (bár ők is emlékezhetnek egy-egy játékra a gyermekkorukból), hanem a tapasztalattal rendelkező szakemberekre (óvónők, gyógypedagógusok stb.).
A könyv érdekes egyvelege a napi rutintevékenységeknek és a tanulásnak. Részletesen elmagyarázza egy-egy hétköznapi tevékenység fejlesztő hatását. Stabil, élvezhető ötlettárat biztosít a rendszeresen végzendő fejlesztéshez, játékhoz, amelyek bár minimális előkészületet igényelnek, nagyon hasznosak a gyermek optimális testi-lelki fejlődésének biztosításához. A könyvben bemutatott játékok eszközigénye minimális, általában a háztartásban, oktatási intézményekben fellelhető tárgyak, általában nincs jelentős költségük. A gyűjtemény talán legnagyobb haszna az, hogy öntudatlanul alakul ki a javasolt tevékenységek végzése során, hogy játék a tanulás.
uveghegyentul

Felgyorsult világunkban egy percet sem unatkoznak a gyerekek. De mi van akkor, ha tudatos szülőként nem akarjuk, hogy a média világa beszippantsa őket.

Jó szülőként korlátozzuk a tabletet, telefont és marad helyette egy unatkozó kis krapek. És lássuk be őszintén, nem akarunk mi sem reggeltől estig mesét olvasni, de akkor mit is találjunk ki számukra. Különösen akkor nehéz a feladatunk, ha kint is zord az idő és beszorulunk a négy fal közé. Ilyenkor válik nagyon hasznossá ez a könyv, amely nem csak szupi elfoglaltságokra ad ötletet, de ezekkel még a gyermekünk intelligenciáját és széleskörű képességeit is tudjuk fejleszteni.

Már 3 éves kortól nagy haszonnal tudjuk forgatni. A könyv az év mindennapjára nyújt tevékenységet amelyekkel matematikai, logikai, nyelvi feladatokkal még a a kísérletezést és a sportokat kedvelő lurkóknak is nyújt szórakozást.




|