HISZTIMESÉK : Mit kezdjünk az akaratossággal? - Pszichológiai útmutató + dacszelídítő mesék |
Mit kezdjünk az akaratossággal? - Pszichológiai útmutató + dacszelídítő mesék
Írta: Deliága Éva, Lovász Hajnalka
Illusztrálta: Várkonyi Mária
Kiadó: Kulcslyuk Kiadó, 2017
Oldalszám: 108
A pszichológus-pedagógus szerzőpáros könyve kettő az egyben: szülőknek szóló, gyakorlatias szemléletű pszichológiai útmutató és óvodás-kisiskolás gyerekeknek szánt kreatív segítő mesegyűjtemény.
Deliága Éva évtizedes pszichológusi praxisa tapasztalatai alapján állította össze azt a módszercsokrot, amelyet már több száz család tesztelt és igazolt vissza. A dackorszakon is túlnyúló, óvodás- és kisiskoláskorban megnyilvánuló akaratosság szelíd feloldására szolgáló eszköztár kialakításánál figyelembe vette, hogy az eltérő személyiségű szülőknél és gyermekeiknél szituációtól függően más-más megoldás működhet.
Lovász Hajnalka finom humorral átszőtt, kalandos meséin keresztül pedig szimbolikus módon válik átadhatóvá az akaratosság, az ellenszegülés, a konfrontatív egymásnak feszülés békés feloldásának több módja. Lehetséges mintát kapunk néhány jellegzetes probléma kezelésére, amellyel sok szülő szembesül a mindennapok során.
A pedagógus szerző nagy beleérzéssel és gyöngédséggel segíti a helyzetek empatikus megoldásában az olvasó felnőttet - és a mesék kis hallgatóját.
|



uveghegyentul
Mit kezdjünk a szorongással? című könyvet pusztán kíváncsiságból hoztam haza a könyvtárból, meggyőződésem volt, hogy gyermekeim nem szorongó típusúak. A sorozat első részét már olvastam, a Mit kezdjünk az akaratossággal? és valószínűleg most, hogy Katával beléptünk a dackorszakba újra elő fogom venni.Bevallom, hogy a második kötet kézhezvételének célja a megismert figurancsok történeteinek folytatása volt, ám mielőtt fejest ugrottunk volna a mesékben csak furdalta az oldalamat a kíváncsiság a szorongásos résszel kapcsolatban.
Ezért elolvastam a Deliga Éva gyermekpszichológus által írt részt, melyben nem csak gyermekeim egy-egy jellemző reakcióira, de a saját tulajdonságaimra is ráismertem. Megdöbbenten, de nyitottan olvastam tovább és a helyzetfelismerések után újabb megoldásistratégiákkal bővítettem szülői fegyverarzenálomat is. Szívből ajánlom a könyvet minden családnak, ahol kisgyermeket nevelnek, mert a könyv nem csak a kóros mértékű szorongásra ad megoldást (sőt arra szakértőt javasol), hanem a mindennapi életben kialakuló helyzetekre is.
A pszichológustól megtudhatjuk mi állhat a gyermeki szorongás hátterében, egyúttal megoldási javaslatot is tesz. Számba veszi azokat a lehetőségeket amelyekkel élve segíthetünk gyermekünknek abban,hogy kiegyensúlyozott gyermekkora legyen.
A könyv 8+1 módszert tartalmaz a szorongás enyhítésére és feloldására, melyekhez szorosan kapcsolódnak a Lovász Hajnalka által megírt segítő mesék. A már jól ismert figurancsok a történet kezdetén ismét bemutatkoznak, ez azoknak is megkönnyíti a helyzetét,akik még most először találkoznak velük (a kötet meséi nem függnek össze az előzőekkel).
A mesék Budapesten játszódnak kiemelten a nevezetes helyszínein, úgymint Lánchíd, Széchenyi fürdő, Hősök tere stb. A történet szereplő nagyon kedves, szerethető, zokniból készült figurák ,melyek tulajdonságaival gyerekek könnyen azonosulni tudnak. A karaktereket Várkonyi Mária rajzai teszik teljessé és eszméletlen bájossá.
Ha pedig olyan szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a gyerek tényleg nem fél semmilyen helyzettől, a mesék akkor is tudnak segíteni vagy csupán "csak" szórakoztatni.
|

|