Csizmás kandúr
2020.06.27. 08:51
9-10 éveseknek
Írta: Erich Kästner
Fordította: Nádori Lídia
Illusztrálta: Walter Trier
Kiadó: Móra Könyvkiadó, 2012
Oldalszám: 64
Jancsi nagyon el van keseredve: édesapja halála után egyetlen fillért sem örökölt, csupán egy macskát. Ugyan mit kezdjen vele?
Sejtelme sincs, hogy a kandúr egyáltalán nem hétköznapi jószág. Először akkor esik le Jancsi álla, amikor a macska megszólal.
Másodszor akkor, amikor arra kéri a fiút: vegyen neki egy pár csizmát, egy zöld vadásztáskát meg egy zsákot. Így is lesz, a talpraesett kandúr pedig elindul, hogy ravasz terve segítségével hírnevet és vagyont szerezzen gazdájának.
A híres Grimm-mese, amely most Erich Kästner humoros átdolgozásában kel új életre, letehetetlen olvasmány a hűségről, a leleményességről és a szerencséről!
|
Uzseka Norbert
Erich Kästner számos remek humorú vagy épp megindító, klasszikus gyermek/ifjúsági könyv szerzője, mint például az Emil és a detektívek, A két Lotti, netán A repülő osztály. Ám a Csizmás kandúrt nem ő írta, az bizony a Grimm-testvérek gyűjtése nyomán maradt fenn, de Kästner is feldolgozta.
A magyar kiadásnak, köszönhetően Walter Trier eredeti, régi illusztrációinak, van egyfajta nosztalgikus hangulata számomra. Manapság jellemzően vagy művésziek, vagy gyerekrajz-szerűek a gyerekkönyvek képei, ilyen klasszikus stílusú, humoros, könnyed, kedves, mégis látnivalóan rajzolni tudó embertől származó illusztrációkat ritkán látni.
A könyv legfőbb értéke azonban a nyelvezete (a fordítás Nádori Lídia munkája). Kästner egyszerűen, humorosan, gördülékenyen meséli el Jancsi történetét, aki a molnár három gyereke közül a legkisebb, s mikor apjuk meghal, rá bizony csupán egy macska marad az örökség elosztásakor. Ám az a macska nem mindennapi egy állat, olyan csavaros esze van, hogy még a magyar vagy épp német népmesék furfangos legényei is megirigyelhetnék. Mint Carabas grófjának szolgája, igen remekül szolgálja gazdáját, az pedig különösen figyelemre méltó, napjainkban is fontos üzenete a történetnek, hogy hogyan kell elbánni a hatalmaskodó gonoszokkal.
Bár manapság a halál témáját kerülni szokás a mesekönyvekben, ez talán olyan mese, mely nem okoz sokkot a gyerekeknek – sőt, meggyőződésem, hogy mit sem kopott az évszázadok során, és ugyanolyan könnyen fakaszt nevetést és derűt, mint a korábbi generációknál. Pláne Kästner feldolgozásában.










|


|