Teréz, a kedves halhatatlan
2020.07.14. 17:10
Írta: Gergely Márta
Kiadó: Szépirodalmi, 1972
Oldalszám: 576
Kétszáz éve lesz nemsokára, hogy megszületett Pozsonyban Brunszvik Mária Terézia. Élt nyolcvanhat évet – vagy ha úgy tetszik három-négy év híján kétszázat. Neve ott szerepel minden magyar és néhány külföldi lexikonban is, mert ő alapította Magyarországon és az európai kontinensen az első kisdedóvókat, és mert sokan benne sejtették Beethoven halhatatlan kedvesét.
A halhatatlanság igaz akkor is, ha azok a rejtélyes Beethoven-levelek nem hozzá íródtak. Beethoven asztalának titkos fiókjában egy arcképet találtak, amely kétségtelenül őt ábrázolja, és alighanem saját keze műve, mert Brunszvik Teréz szenvedélyesen rajzolt, festett és írt. Egész szekrényre való feljegyzés, napló, költemény maradt utána. Mindez azonban nem tette volna halhatatlanná. Nem volt művész sem tudós, igazában még nevelőnek is műkedvelő maradt mindvégig.
Egyes-egyedül érzelmeiben volt rendkívüli abban, ahogy a sorssal küzdő embert szeretni tudta. A leendő embert óvjuk, szeressük a gyermekben, az emberiség jövőjét – ez életének és művének legfontosabb tanulsága, legfőbb szellemi hagyatéka.
Gergely Márta finom gyengéd ecsetvonásokkal kelti életre Teréz törékeny, mégis hihetetlenül erős, megható és tiszteletet parancsoló alakját, a kort és a környezetet, amelyben élt, Martonvásár és Buda, Pozsony és Bécs világát, a népes Brunszvik családot, egyszóval: a kedves, a halhatatlan Brunszvik Teréz szomorú, mégis boldogító és felemelő sorsát.
|
Brunszvik Teréz óvodai nevelésünk megteremtője, a magyar nőnevelés lelkes harcosa, a magyar reformkor egyik nagy alakja volt. Apja korán, már 3 évesen zongorához ültette. Tehetségesen zongorázott és a zene iránti rajongása élete végéig megmaradt. Az 1799-es évet anyjával és testvéreivel Bécsben töltötte. Bécsi tartózkodásuk alatt Beethoven elvállalta tanítását.
A következő évben Budán ismerkedett meg és barátkozott össze Alexandra Pavlovnával, József nádor ifjú feleségével. A fiatal nádorné is nagy zenerajongó volt. Brunszvik Teréz segített neki Budán hangversenyeket szervezni. Az 1800-as év örök időkre emlékezetes marad Magyarország zenetörténetében. Ebben az esztendőben két nagy mester is koncertet adott Budán: Haydn és Beethoven.
A két fiatal nő barátságának Alexandra Pavlovna 1801-ben bekövetkezett halála vetett véget. Brunszvik Teréz sokáig gyászolta barátnőjét.
Gergely Márta "Teréz, a kedves halhatatlan" címmel életrajzi regényt írt Brunszvik Terézről. A könyv 10. fejezetében olvashatunk Teréz Alexandra Pavlovnához fűződő kapcsolatáról.
Forrás: pemete.blog.hu
|

|