OLVASÓVÁ NEVELÉS
OLVASÓVÁ NEVELÉS
//olvasovanevels.gportal.hu/portal/olvasovanevels/image/gallery/1456267852_20.jpg

Az év gyerekkönyve díj

 

KÖNYVAJÁNLÓ

Az évtized legizgalmasabb gyerekkönyvei - 4. rész
 
 
 
 
VÁR A KÖNYVTÁR

 

 
- Olvasóterem

 

 
KLASSZIKUS GŰJTEMÉNYEK

 

 
MESE-UNIVERZUMOK

2-10 éveseknek

Kamaszoknak

 
 
IRODALOM ÉS FILM

►Gyermek- és ifjúsági irodalom

►A varázslatos iskolabusz

►Bábfilmklasszikusok

►Klasszikus rajzfilmek

►Diafilm-mesék

 

 
Olvasóvá válás



Folyamata 

Az alapozás szakaszai 

A kiadvány célja

 
Az olvasóvá nevelés megalapozása

Kézikönyv tartalma

 
- CD-módszertár
 
Bemutatkozó

Pedagógiai tevékenység

- Bemutatkozó

 
 
DIGITÁLIS KÖNYVTÁR
 
- Ajánlók

Digitális irodalom

Gyűjtemények

 
- Gyermekújság
 
- Online újság

Könyv és Nevelés

 
BABA-MAMA KLUB
 
- Foglalkoztató

ÖSSZES FOGLALKOZÁS >>

  1. Animációs népi mondókák   
  2. Animációs népi dalok
  3. Animációs versek 
  4. Megzenésített versek
 
GYERMEKEKNEK
 
Gyermekkönyvek kiadói
 
Gyermekirodalom
 
Mesés oldalak
 
TEMATIKUS OLDALAK
 
-Szülők oldalai
 
Pedagógusoknak
 
A MÉDIA VILÁGA
 
-Digitális nemzedék

KONFERENCIÁK (2012-2016)

DIGITÁLIS PEDAGÓGUS KONFERENCIÁK (2012-2015)

 
-Médiatanulmányok
 
-A TV-nézésről
 
--Hatásai

MÉDIAHATÁS TANULMÁNYOK  

 

-A kisgyerek és a tévé
--Óvodás korban
--Kisiskolás korban
--Iskolás korig
--Serdülő korig
-Az „elektromos babysvitter”
--A tévés erőszak hatáselmélete
--A Tv hatásairól
--Az állandóan szóló hatása
--Családi étkezés és Tv
-Egészségkárosító hatásai

 

 
-Médiatudatosság

TANULMÁNYOK

-A gyerekek és a média viszonya

-Miért is ne tévézzen a gyerek?

-Médiaértés és médiafogyasztás

-A médiatudatosság főbb ismérvei

-A tudatos tévénézés

 
HETI-NAPI LÁTOGATÓK

 
OLVASÓI NAPTÁR
2025. Május
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
KÖNYVKRITIKÁK
KÖNYVKRITIKÁK : Rumini Datolyaparton

Rumini Datolyaparton

Balázs Eszter Anna  2020.08.19. 00:00

Írta: Berg Judit, illusztrálta: Kálmán Anna. Pozsonyi Pagony, 2011., 398 oldal
 
Egerek és vérszívók
 
A Rumini köré épülő kalandregény-sorozat tulajdonképpen 4. része Fecó és Szimathy Johanna esküvőjével kezdődik. (Tavaly ugyan megjelent az első három Rumini-könyv után Galléros Fecó naplója is, de az a kiadói koncepció szerint kiegészítő kötetnek számít, ám ha akarjuk, az a negyedik kötet, és akkor ez az ötödik.) Fecó, Rumini felnőtt-lélektársa először a 2. kötetben tűnt fel, igaz, csak epizódszereplőként, majd a negyedikként megjelent naplóban ismerhette és szerethette meg jobban az egyre szélesedő olvasótábor. Johannával közös szerelmüknek előszelét pedig a Rumini és a négy jogar című, 3. kötetben érezhettük.
 
Az esküvői lakoma azonban nemcsak a figura kiteljesedését szolgálja, hanem kohéziós erőként is remekül működik: a menyegzőn olyan figurák találkozhatnak össze egymással, akiknek különben erre nem volna módjuk - mostantól viszont sorsuk könnyen összekapcsolódhat.

 

Így és itt leszünk (újra) kíváncsiak Fecó patkánybarátaira, Szkander Bobékra, vagy figyelünk fel Sajtos Rozira (Sajtos Pedro unokahúgára), aki mintha a kamaszodó Rumini érdeklődését is felkeltené... S Fecó ugyan megkomolyodva és megházasodva Egérországban marad, Ruminiék hamarosan új kalandok elé néznek: a naplóból már jól ismert Datolyapart felé veszik az irányt értékes rakománnyal, valamint egy gőgös és alattomos úrfival, Rikárdóval, akit gazdag papája a hajóra „száműz" hajósinasnak, hogy végre tisztességet tanuljon.

A mese lendülete az ötödik könyvnél sem hagy alább, a most már 400 oldalasra duzzadt meseregény letehetetlen, fordulatos, és gyakran szellemes szövegegyüttest alkot. A Szélkirálynő még el se éri Datolyapartot, mikor kalózok támadják meg őket, aztán a mentőcsónakban hánykolódva cápák támadnak rájuk, majd sikeresen partot érnek Mokka szigetén, ahol nemcsak a súlyosan sérült Dundi Bandi gyógyul meg a tudós életű, szellemes nevű kapucsínus szerzeteseknek köszönhetően, de Datolyapart száműzött hercegével, a selyemmajmokra jellemzően beszédes nevű Elbánnal is összefonódik a sorsuk. Hőseink ugyanis ismét egy nép „szabadságharcába" csöppennek: nemcsak Datolyapart pazarló királyának elűzését kell elősegíteniük, de a szó szerint sötét uralomra törő, Fecó naplójában már felbukkant gonosz varázslóval (Metamor) és a fekete szárnyú vérszívó denevérekkel is meg kell küzdeniük; ripacsok, selyemmajmok, hörcsögök és papagájok közreműködésével. Balikó és Rumini természetesen itt is jelentős szerepet játszik a bonyodalmak előidézésében és elrendezésében, gyakran a legénységtől külön utakon járva, fogságba esve, majd rabokat szabadítva, miközben helyzetüket végig nehezíti a sunyi és hazudozós Riki úrfi.

A történet és a dramaturgia lebilincselő, a párbeszédek pörgősek, a karakterek jól kidolgozottak (Herdál király alakja egyszerre tenyérbe mászó és buta, Rikárdó jellemváltozása a könyv végén, ha kicsit váratlan is, de érthető, Rinya szeleburdi alakja pedig biztosítja a humoros lezárást egy patetikusnak ígérkező pillanatban). Fecó naplójának szerepeltetése a történetben szintén ügyes megoldás: egyfelől lehetőség nyílik rá, hogy Rumini megmutassa (méghozzá egy szellemes epizódban), hogy kíváncsiságánál már nagyobb a tisztessége, másrészt a könyvecske a cselekmény szempontjából is kulcsszerepet kap, mikor Metamorhoz kerül. Berg Judit ezen felül némi nyelvi humort is belecsempészett a szövegbe, főleg a tudatlanság mintaszobra, Herdál király alakja köré: a „részeges napfogyatkozás" vagy az „utólag megjósolták" szófordulatok igen emlékezetesek. Ugyanígy újszerű, mégis szervesen beilleszkedő elem a szövegben az aktuálpolitikai utalás: a reggeli rikkancsok, vagyis a papagájok által alapított Tudósítók Dacszervezete, amit azért hoztak létre az őserdő mélyén, mert Herdál király többé nem akarta hallani tőlük az igazságot, csakis a kedvére való híreket.

A könyv tehát, ahogy már megszokhattuk, remek: ötletben, bonyodalomban és figurákban, úgy tűnik, Berg Judit fantáziája kiapadhatatlan. Ugyanakkor van jó pár apróbb, bosszantó részlet, amely a mű egészének értékét nem befolyásolja jelentősen, de mindenképp a rovására megy.

Nagyon bizonytalannak látom például Ruminiék érési folyamatát: hiszen hajósinasból matrózzá léptek elő, s az évek és kalandok során ők is szükségszerűen idősebbek, okosabbak lettek. A szöveg többször céloz rá, hogy Rumini az utóbbi időben nagyot nőtt (ezt sajnos az illusztráció, a Fecóval közös képen nem támasztja alá), és főhőseink némileg meg is komolyodtak (ez pedig a Rikivel szembeni viselkedésükből látszik). Ugyanakkor nagyon kisfiússá teszi őket néhány szembeszökő tudatlanságuk (például amikor a házasságot mint béklyót szó szerint értik) - itt a szójáték talán nem ért annyit, amennyi veszteséget okozott. Hasonlóan vitatható dramaturgiai megoldás (egyszerre direkt és karakteridegen), amikor Rumini az apát tiltása ellenére nemcsak hogy kinyitja az ablakot a toronyszobában (ez még érthető Balikó fulladozása miatt), de miután szembesül a potenciális veszéllyel (tudniillik denevérek repülnek be hozzájuk), „elfelejti" becsukni, és ezzel komoly galibát okoz, barátját pedig életveszélybe sodorja. (Holott egyéb esetben ő a legszemfülesebb az egész hajón: például a kalózhajó támadásakor.)

Máskor Balikó tűnik túlzottan bambának: a Pelevári bazárt megjárt, varázseszközök és -szerek terén már számos tapasztalatot gyűjtött kisegér teljesen meggondolatlanul (és ezért hiteltelenül) viselkedik Metamor varázsszertárában. Az Élesztőt sütőélesztőnek véli, a Kőpor feliratú dobozba pedig gondolkodás nélkül belenyúl. Még akkor sem tartanám ezt szerencsés megoldásnak, ha ennek fontos dramaturgiai funkciója volna a későbbiekben - de nincs. Miközben tehát felsejlenek a sorozat befejező részeinek alapmozzanatai (Rumini és Rozi szerelme, Rumini mint kapitány, Balikó mint kormányos, esetleg Rinyával a fedélzetükön), láthatóan nagy utat (ugrást?) kell még megtenniük a főszereplőknek jellemfejlődés terén, hogy hitelesek maradhassanak.

Némi egyensúlytalanság figyelhető meg az olvasóközönség számára adagolt információknál is: kicsit erőltetettnek tűnik a csillagászati ismertető az 5. fejezetben, ugyanakkor érthetetlen és felesleges a vérszívó denevéreket elijesztő fokhagyma babonás tévhitének tovább éltetése. És legalábbis kérdéses, szükséges-e, ahogyan Balikó hosszasan próbálja ellenőrizni, hogy a láthatatlanná tevő kalap működik-e (ezek szerint ő ugyanúgy látja magát?).

Kálmán Anna technikája sokat fejlődött, borítója szép (bár az nem látszik, hogy épp az őserdőben járunk), grafitceruzás figurái többnyire plasztikusak és karakteresek. Rikárdó, Anomália, Metamor, Herdál, a pilótaszemüveges denevérharcosok különösen remekül sikerültek, de Elbán herceg túl emberi, a cápák (a testük) és Rinya (talán a csőre miatt) kevésbé eltalált. Az apró szembogarak (a jól látható gombszemekkel ellentétben) ugyanakkor sokszor alig észrevehetőek nyomtatásban, így első ránézésre vaknak tűnnek a figurák. Ahogy a szövegben is maradt jó pár hiba (szóismétlés, egyeztetés hiánya, elütés), úgy a képeknél is előfordul néhány apró pontatlanság (például Rumini talpa mintha nem is érintené a földet: 101., és Illatica keze összegabalyodott a babája lábával: 159.) Az illusztrációk erőssége azonban egyértelműen megmutatkozik a különleges látószögeknél és az érzelmek tükrözésénél: a tömlöcbe lökött Riki, a kapun kileső szerzetes, az elcsigázott Bandi és a fölötte aggódó doktor, a toronyablakban lógó Balikó mind emlékezetes figurái a könyvnek.

LV. évfolyam 35. szám, 2011. szeptember 2.

 

 

 

 
OLVASÓVÁ NEVELÉS

 

 
MONDÓKA- ÉS VERSGYŰJTEMÉNY
  1. Népi mondókák 
  2. Kortárs mondókák 
  3. Gyerekversek
 
VIZUÁLIS KOMMUNIKÁCIÓ
 
GYERMEKTÉMÁK
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
I. ÉLETKORI SZAKASZ
CSECSEMŐ-, KISGYERMEK- ÉS KISÓVODÁSKOR (0-4)

Mondókák

 
    Babakönyv

2/ KISGYERMEKEKKOR (1-3)

Mondókázó-Verselgető 

Babakönyv lapozók 

 Interaktív fejlesztő lapozók

3/ 'MI EZ' KORSZAK (3-4)

Játékos ismeretszerzés
 
 
II. ÉLETKORI SZAKASZ
ÓVODÁSKOR (4-7)

 

 
ÓVODÁBÓL ISKOLÁBA

 
III. ÉLETKORI SZAKASZ
KISISKOLÁS KORSZAK
 
 

I. BEVEZETŐ SZAKASZ
(1-2. évf.)

ISMERETTERJESZTŐ (6-8)


II. ALAPOZÓ SZAKASZ
(3-4. évf.)

REGÉNY

  SOROZATOK

ISMERETTERJESZTŐ (8-10)

 
IV. ÉLETKORI SZAKASZ

KISKAMASZKOR (9-12)

  1. Klasszikus és kortárs ifjúsági irodalom
  2. Meseregény
  3. Mondák - legendák - civilizációk
  4. Vissza a múltba - regényes történelem
 
V. ÉLETKORI SZAKASZ
KAMASZKOR

CSAK KAMASZOKNAK (klasszikus-kortárs)

 
- Könyvajánló témánként
 
OLVASÁSI SZOKÁSOK

„Nekik való szövegekkel kellene szíven-lelken trafálni a gyerekeket

 
AZ ÉV GYERMEKKÖNYVE

ibbylogo

<<2019 - 1989>>

 
OLVASNI JÓ-OLVASS TÖBBET!-2014
 
OLVASNI JÓ!-2012

Ajánlott könyvek:

 
TERMÉSZETFILM

Természetfilmek

 
ÁTLAGNÉZETTSÉG
Indulás: 2008-11-01
 
BEJELENTKEZÉS
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!