OLVASÓVÁ NEVELÉS
OLVASÓVÁ NEVELÉS
//olvasovanevels.gportal.hu/portal/olvasovanevels/image/gallery/1456267852_20.jpg

Az év gyerekkönyve díj

 

KÖNYVAJÁNLÓ

Az évtized legizgalmasabb gyerekkönyvei - 4. rész
 
 
 
 
VÁR A KÖNYVTÁR

 

 
- Olvasóterem

 

 
KLASSZIKUS GŰJTEMÉNYEK

 

 
MESE-UNIVERZUMOK

2-10 éveseknek

Kamaszoknak

 
 
IRODALOM ÉS FILM

►Gyermek- és ifjúsági irodalom

►A varázslatos iskolabusz

►Bábfilmklasszikusok

►Klasszikus rajzfilmek

►Diafilm-mesék

 

 
Olvasóvá válás



Folyamata 

Az alapozás szakaszai 

A kiadvány célja

 
Az olvasóvá nevelés megalapozása

Kézikönyv tartalma

 
- CD-módszertár
 
Bemutatkozó

Pedagógiai tevékenység

- Bemutatkozó

 
 
DIGITÁLIS KÖNYVTÁR
 
- Ajánlók

Digitális irodalom

Gyűjtemények

 
- Gyermekújság
 
- Online újság

Könyv és Nevelés

 
BABA-MAMA KLUB
 
- Foglalkoztató

ÖSSZES FOGLALKOZÁS >>

  1. Animációs népi mondókák   
  2. Animációs népi dalok
  3. Animációs versek 
  4. Megzenésített versek
 
GYERMEKEKNEK
 
Gyermekkönyvek kiadói
 
Gyermekirodalom
 
Mesés oldalak
 
TEMATIKUS OLDALAK
 
-Szülők oldalai
 
Pedagógusoknak
 
A MÉDIA VILÁGA
 
-Digitális nemzedék

KONFERENCIÁK (2012-2016)

DIGITÁLIS PEDAGÓGUS KONFERENCIÁK (2012-2015)

 
-Médiatanulmányok
 
-A TV-nézésről
 
--Hatásai

MÉDIAHATÁS TANULMÁNYOK  

 

-A kisgyerek és a tévé
--Óvodás korban
--Kisiskolás korban
--Iskolás korig
--Serdülő korig
-Az „elektromos babysvitter”
--A tévés erőszak hatáselmélete
--A Tv hatásairól
--Az állandóan szóló hatása
--Családi étkezés és Tv
-Egészségkárosító hatásai

 

 
-Médiatudatosság

TANULMÁNYOK

-A gyerekek és a média viszonya

-Miért is ne tévézzen a gyerek?

-Médiaértés és médiafogyasztás

-A médiatudatosság főbb ismérvei

-A tudatos tévénézés

 
HETI-NAPI LÁTOGATÓK

 
OLVASÓI NAPTÁR
2025. Május
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
KÖNYVKRITIKÁK
KÖNYVKRITIKÁK : Bud vagyok, uram!

Bud vagyok, uram!

  2020.08.19. 16:00

Írta: Christopher Paul Curtis, fordította: Damokos Katalin. Animus, 2003.,: 222 oldal
 
Gyerek az „édentől keletre”
 
Christopher Paul Curtis könyvének hőse nincs még 11 éves sem. Budnak hívják, árva és fekete. Mindvégig úton van a regényben. Nyugatra tart, mint mindenki más, aki nagyon szegény, mert ez a kisfiú a nagy világválság idején, a 30-as évek Amerikájában él. Steinbeck hőseihez hasonlatosan valahol az „édentől keletre”. Gyerek, akinek egy kofferben van mindene, aki nyitott bicskával a kezében alszik, aki otthont keres magának és apát. Hosszú utat tesz meg addig, amíg egyszer valaki így szól hozzá:
„Sírd csak ki magad, kicsi Bud, hazaérkeztél.” – Curtis története megható sztori, csaknem olyannyira, mint Twist Olivéré. Néha már-már „könnyes”. De azt a regény hősei is éreztetik velünk, hogy a könnyeket manapság titkolni illik.

 


Nemcsak a főhős fekete ebben a könyvben, fekete a könyv írója is. Valószínűleg a Bud vagyok, uram! az első olyan magyar nyelvű gyerekkönyv, amelynek szerzője afroamerikai író. A történet kitalált, de vannak önéletrajzi elemei. Elsősorban a figurák szintjén. Curtis az övéinek ajánlotta regényét, akiknek a dédszülei még rabszolgák voltak.

„Ajánlom a könyvet – írta – nagyszüleimnek, rokonaimnak, barátaimnak és mindazoknak, akik sorsukkal, életükkel modellül szolgáltak könyvem megírásához.”

Ez a kamaszoknak szóló regény nemrég elnyerte az Amerikai Gyermekkönyvtárosok Szövetségének díját.

Kár, hogy a mű eredeti címe (Bud, Not Buddy, azaz Bud, nem Buddy) egészen egyszerűen megtarthatatlan volt. A magyar gyerekolvasók számára csak a szövegvilág befogadása során nyerte volna el jelentését. Nem valószínű ugyanis, hogy érzékelni tudnák a Bud és a Buddy közötti különbséget, hogy ismernék a Bud szó jelentését.

A Bud név jelentése bimbó. Olyasmit jelent, amiben ott van a még meg nem született virág. Sok minden kell ahhoz, hogy ki tudjon nyílni. Ahogy Bud anyja mondta hajdan, a bimbó egy darab „ökölbe szorított szeretet”. A Buddy kutyanév, „embert csak az szólít így, aki csak tetteti a barátságot – mondta. A te neved Bud, és nem Buddy. Pont.” Ezek a mondatok olyanok a kiskamasz számára, mint a testamentum.

Sokszor mondjuk, hogy a kortárs gyermekirodalom a sémákkal, modellekkel való szakításra nevel. Ez igaz is. De hányszor csodálkozunk rá arra, hogy mennyi sémát, klisét őriz meg az irodalom tradicionális kellékei közül. Curtis a regény cselekményét az 1990-es évek végén is az utazás ősi motívumára építi. Bud kikerül a nevelőotthonból, szökik a rettenetes nevelőszülőktől, eljut a bódévárosok egyikébe (minden nagyváros szélén ott állnak akkoriban), fel szeretne jutni egy nyugatra induló vonatra (az utóbbi jelenetek idézik fel a leginkább Steinbeck regényének világát), végül gyalog indul el Flintből Grand Rapidsbe, ahol az apját reméli megtalálni.

A mesékből ismert szüntelen, szakadatlan keresés motívuma is ott van a történetben. Budban még mindig ott él a mesék legkisebb fia. Vágyálomképekkel indul útnak. A „kincsei” (fotó az anyjáról, titokzatos kövek, szóró-
lapok, melyek révén zenész apját szeretné megtalálni) nem a tarisznyájában, hanem a kofferében vannak. Ha valami elvész belőlük, csodálatos módon megkerül. Mitizálódik ez a koffer meg a kincsek. Szinte mágikus erővel repül vissza Budhoz egy elveszett szórólap.

Ezen a bizonyos úton nem hiányoznak a mesék figuráira emlékeztető szereplők és szerepkörök sem. (A nevelőszülők túltesznek a mesék gonosz mostoháin, ugyanakkor a „mintha-szülők” betöltik az adományozók szerepkörét, a könyvtárosnő a jó tündérek leszármazottja, s még inkább az Miss Thomas, énekesnő. De nincs az a mesefigura, aki különbül betöltené a segítő szerepkörét, mint Lefty Lewis, a teherautó-sofőr, aki nélkül Bud sohasem érne Flintből Grand Rapidsbe. Pedig Bud először vámpírnak nézi.

A mi gyerekeink kezébe csak mostanában kerülnek azok a könyvek, amelyek ennek az amerikai kisfiúnak már megzavarták a fejét. Szegény jó Lefty Lewis azért kerül gyanúba, mert kocsijával emberi vért szállít a kórházaknak. „… rengeteg vámpíros filmet láttam és könyvet olvastam – töpreng Bud –, de soha, egyikben sem szerepelt olyan vámpír, aki tudott autót vezetni. De azért nem akartam semmit sem kockáztatni. – Kérem, uram, megmutatná a fogait?” – kérdezi.

Az utazás, keresés motívumán kívül akad még néhány nagyon ismerős klisé a regényben. A szerencsés sorsfordulatot Curtis úgy készíti elő, és úgy teljesíti be, mint Dickens a Twist Olivérben. Dickensnek fel szoktuk róni a romantikától kölcsönzött, jól kiszámítható véletlenekkel való mesterkedést a regény végén. Ártott a könyvnek. Nem igazán öntörvényű így ez a valóban nagy történet. A mindent feloldó, mindenáron boldog vég bizonyára belejátszott abba, hogy Dickens regénye egyszer csak az ifjúsági regények között találta magát. Még a kamasszal is szeretnénk elhitetni, hogy a valóságban erkölcsi világrend uralkodik. Éppen ezért az ifjúsági regény az, aminek világképébe nemigen fér bele, hogy a szenvedések hiábavalóak, hogy sors és érdem között nincs összhang. Mindez a mese és a romantika öröksége.

Régi, romantikus kliséket használ Curtis is, ahogy titkokat old meg. Ami a Twist Olivérben egy festmény szerepe, az itt egy fotó a halott anyáról. Olivér is nagyapára lel, Bud is. Hazatalál. Az anyja leányszobájában hajthatja álomra a fejét.

A regényt, mint annyi minden mást az ifjúsági prózában, Damokos Kata fordította. Teljesítménye most is méltó az eredeti műhöz. Néhány kifejezésével azonban mégiscsak békétlenkedem. A világválság éveit Amerikában valóban a „nagy depresszió” éveinek hívták. És ez néha a fordításból is kitörölhetetlen. De magyarul mégiscsak furcsa, ha azt mondják a gazdasági bajokra, hogy: „Nem látod, depresszió van!” Nálunk másra foglalódott le a szó. – Nem terjeszteném ifjúsági regényben azt a szlenget sem, ami a politikából szivárgott át mindennapi életünkbe, és rossz hangsúllyal ejtve iszonyúan kopott máris. (l. „Az egy dolog…”) – Vigyáznék a „haver” szóval is. Bud szavajárása a könyvben. („Haver, végre találtam magamnak egy rokont, és erre eltűnik…” „Haver, még az életben nem feküdtem ilyen puhán…” „Haver, lépj le!”) Másra cseréltem volna. Ez így, ilyen mennyiségben sokáig Hofi Gézáé. Hogy a gyerek ezt nem érzékeli?! De Curtis könyve a családi könyvek közé tartozik, valahogy úgy, ahogy van már családi film. Az előbbit közösen olvassuk, az utóbbit közösen nézzük.

Bud, a néger kisfiú egy szenvedéstörténet stációit járja végig. Christopher Paul Curtis van olyan jó író, hogy az olvasó átéléssel tarthat vele. Curtis egy kemény és könyörtelen világról igazat mond és „mesél”. Az olvasó a regényhőssel együtt fél, éhezik, szökik. Reményt csinál a semmiből is. És van is remény. A jósággal mindig a kellő időben és olyan gyakran találkozik, mint a mesehősök. Leckeként semmit se kap, mégis nagyon fontos dolgot él át. Azt, hogy milyen nehéz másnak lenni. Nemcsak feketének, szegénynek, árvának, hanem egyszerűen másnak, mint amilyenek a többiek. Jó és fontos könyv a Bud vagyok, uram! Olyasmiről beszél, amiről a magyar ifjúsági regény csak igen ritka pillanatokban szólalt meg, és nagyon régóta hallgat.

Komáromi Gabriella
Forrás: Élet és Irodalom

 

 

 
OLVASÓVÁ NEVELÉS

 

 
MONDÓKA- ÉS VERSGYŰJTEMÉNY
  1. Népi mondókák 
  2. Kortárs mondókák 
  3. Gyerekversek
 
VIZUÁLIS KOMMUNIKÁCIÓ
 
GYERMEKTÉMÁK
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
I. ÉLETKORI SZAKASZ
CSECSEMŐ-, KISGYERMEK- ÉS KISÓVODÁSKOR (0-4)

Mondókák

 
    Babakönyv

2/ KISGYERMEKEKKOR (1-3)

Mondókázó-Verselgető 

Babakönyv lapozók 

 Interaktív fejlesztő lapozók

3/ 'MI EZ' KORSZAK (3-4)

Játékos ismeretszerzés
 
 
II. ÉLETKORI SZAKASZ
ÓVODÁSKOR (4-7)

 

 
ÓVODÁBÓL ISKOLÁBA

 
III. ÉLETKORI SZAKASZ
KISISKOLÁS KORSZAK
 
 

I. BEVEZETŐ SZAKASZ
(1-2. évf.)

ISMERETTERJESZTŐ (6-8)


II. ALAPOZÓ SZAKASZ
(3-4. évf.)

REGÉNY

  SOROZATOK

ISMERETTERJESZTŐ (8-10)

 
IV. ÉLETKORI SZAKASZ

KISKAMASZKOR (9-12)

  1. Klasszikus és kortárs ifjúsági irodalom
  2. Meseregény
  3. Mondák - legendák - civilizációk
  4. Vissza a múltba - regényes történelem
 
V. ÉLETKORI SZAKASZ
KAMASZKOR

CSAK KAMASZOKNAK (klasszikus-kortárs)

 
- Könyvajánló témánként
 
OLVASÁSI SZOKÁSOK

„Nekik való szövegekkel kellene szíven-lelken trafálni a gyerekeket

 
AZ ÉV GYERMEKKÖNYVE

ibbylogo

<<2019 - 1989>>

 
OLVASNI JÓ-OLVASS TÖBBET!-2014
 
OLVASNI JÓ!-2012

Ajánlott könyvek:

 
TERMÉSZETFILM

Természetfilmek

 
ÁTLAGNÉZETTSÉG
Indulás: 2008-11-01
 
BEJELENTKEZÉS
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!