Karácsony trilógia
2020.10.15. 10:55
Írta: Matt Haig
Illusztrálta: Chris Mould
Fordította: Magyari Andrea
Kiadó: Kolibri Gyerekkönyvkiadó
|
1. A fiú, qki Karácsonynak hívtak
Kiadás éve: 2016
Oldalszám: 270
Vajon a Télapó is volt kisfiú?
Kik voltak a szülei?
És hogyhogy nem öregszik?
Miért titokban oson be a házakba?
És mióta repülnek a szarvasok?!
Kik azok a koboldok, és egyáltalán, milyen egy Igazmondó Grimpli…?
Ha ezek a kérdések régóta fúrják a te oldaladat is, ez a könyv neked szól. Végre mindent megtudhatsz, méghozzá a leghitelesebb forrásból! Készen állsz, hogy megismerd Nikolas kalandokkal, hóval, csupa lehetetlennek hitt dologgal (és még több hóval) teli történetét? Akkor kezdődjék a karácsonyi varázslat…
„A tündérmese és a népmese lenyűgöző, varázslatos keveréke.” (Francesca Simon)
„Matt Haig visszacsempészi a karácsonyba az önfeledt boldogságot.” (Jeanette Winterson)
A főszereplő kisfiút mintha A hókirálynő Gerdájából és a Charlie és a csokigyár Charlie-jából gyúrták volna, ahogy a történet Roal Dahl-féle fekete humorán is átragyog az anderseni karácsonyi mese ártatlansága – méltatják Matt Haig regényét, amelyet máris új karácsonyi klasszikusként tartanak számon. A fiú, akit Karácsonynak hívnak elhozza az ünnep varázsát, miközben olyan évszázados kérdésekre is választ ad, mint hogy a Mikulás is volt-e gyerek, kik voltak a szülei, és hogyhogy nem öregszik. A koboldokról, trollokról és az Igazmondó Glimpiről nem is beszélve!
A világsikerű regény a tizenegy éves, Nikolas nevű kisfiú története, aki édesapjával Finnország második legkisebb falujában él, és egész életében mindössze egy szánkót és egy répababát kapott karácsonyra. Egy nap apja eltűnik, a fiú pedig a keresésére indul. Miközben rénszarvasokkal és koboldokkal köt barátságot és felfedezi Koboldfalva varázslatos világát, kiderül, hogy csak ő csempészheti vissza a boldogságot az ünnepbe…
 olvasonaplo.net
Kicsi gyerekeknek egész sok télapós mese van, sok színező meg képes történet, de kevés szól a 8-10 éves korosztálynak, főleg olyan ami nem túl lekezelő és benne van a Karácsony csodája de emellett okos és kedves történet. Na, Matt Haig A fiú akit Karácsonynak hívnak könyve pont olyannak bizonyult, mint amilyet kerestem. Plusz van benne finom angol humor is, amivel engem teljesen le lehet venni a lábamról.
A történet Nikolasról szól, akit a szülei Karácsonynak is becéztek, mivel aznap született. Finnországban él az apjával Joellel, aki favágó, de mivel arrafelé sok a fa, hiába dolgozik rengeteget, sok pénzt nem adnak a munkájáért. A kisfiú ennek ellenére boldognak vallja magát, azonban minden megváltozoik, amikor Joel nagy jutalom reményében elindul egy expedícióval, melynek a célja, hogy megtalálják a koboldokat. Nikolasra a nagynénje vigyáz ezalatt, de a fiú inkább megszökik az apja után. S ekkor kezdődnek a kalandok, mert találkozik egy rénszarvassal és együtt rábukkannak a Koboldfalvára, ahol azonban nem megy minden olyan simán, mint ahogy azt a mesékből képzelte a fiú. S úgy tűnik, hogy rá hárul a feladat, kiderítse mi okozta a kis manókban a változást és hogy lehet ezt helyrehozni.
Szóval vannak itt koboldok és rénszarvasok, igazmondó Grimpli na meg egy egér, aki hisz abban, hogy a sajt egy létező dolog. S megtudhatjuk azt is, hányan laknak Norvégiában, hiszen a világ nagy.
A meseregény persze egy fejlődés történet is, mert arról szól, hogyan találja meg a hivatását Karácsony apó, miképp jön rá, hogy neki a legnagyobb boldogságot az jelenti, ha másokat megajándékozhat. De közben azért visszacsempészi az örömöt Koboldfalvára is. Meg a páctáncot.
– Fel sem fogjátok, mit köszönhettek nekem! Azzal, hogy betiltottam a jó szándékot meg az örömöt, az életeteket mentettem meg!
– Most, hogy meggondolom, nekem hiányzik a jó szándék! – mondta erre az egyik kobold.
– Na igen. És az öröm sem volt ám rossz dolog – szólalt meg egy másik.
– Nekem a páctánc is hiányzik.
Amellett, hogy igazi karácsonyi történettel van dolgunk, azért akadnak szomorú dolgok is benne, elvégre Nikolas tényleg nagyon szegény sorból származik és a családja se teljes, s a kalandjai során még fel is kell nőnie, s ehhez bizony el kell morzsolnia néhány csepp könnyet az olvasónak is. Ugyanakkor Haig azt is nagyon jól megoldja, hogy nem keveri bele a vallást a történetébe, mert egészen máshonnan közelíti meg Karácsony Apó legendáját és ezzel teszi univerzálissá a meséjét. De azért feltűnnek az ajándékozás ünnepéhez tartozó szereplők, a koboldok, a rénszarvasok, a játékgyártás és a zoknik.
A könyvet kézbe venni is külön öröm, csillognak a borító betűi és Chris Mould fekete-fehér rajzai kiválóan illusztrálják a történetet, ahol kell sötétek, de mindig ott van benne a kis finom humor is.
A fiú akit Karácsonynak hívnak tényleg megérdemli a modern klasszikus címkét, olyan melegséget és kedvességet áraszt, hogy igazán az ünnepi fa alá illő ajándék lehet, vagy adventi olvasmánynak is kiváló és elő lehet venni 6-99 éves korig bárkinek.
2. A lány, ak megmenti a Karácsonyt
Kiadás éve:2017
Oldalszám: 340
Ahol A fiú, akit karácsonynak hívnak véget ért, ott kezdődik ez a könyv.
Szenteste van, ám minden a lehető legrosszabbul alakul. Ádáz úr dologházba zárja Ameliát, a remény fénye egyre halványabban pislákol, Karácsony apó pedig tudja, hogy meg kell találnia a kislányt, különben veszélybe kerül az ünnep csodája.
A nehéznek ígérkező küldetésben azonban nem marad magára: nemcsak a koboldok, a rénszarvasok, hanem maga az angol királynő, sőt egy macskakedvelő, Charles Dickens nevű férfi és egy önzetlen, tiszta szívű konyhásasszony is a segítségére siet, hogy meg tudja menteni Ameliát. Csakhogy mindeközben Koboldfalván a feje tetejére áll a világ.
A meseglimpik ármányt szőnek, felbujtják a trollokat, Bohó pedig mit sem sejtve a vesztébe rohan…
|
Matt Haig (1975) angol író számtalan díjnyertes felnőtt- és ifjúsági regény szerzője. Amikor fia megkérdezte tőle, milyen gyerek volt Karácsony apó, tudta, hogy ebből a történetből sorozatot kell írnia. Az első, A fiú, akit Karácsonynak hívnak című kötetnek azóta már a filmváltozata készül.
Chris Mould (1969) tizenhat évesen kezdte a képzőművészeti iskolát. Illusztrációival már több rangos díjat nyert. Imádja a munkáját, és olyan könyveket szeret írni és rajzolni, amelyeket kisfiú korában maga is szívesen olvasott volna. Gyerekeivel és feleségével Angliában él.
Könyv és más blog
Az első kötetből megtudhattuk, hogyan lett a szegény, nehéz sorsú, ugyanakkor jószívű és bátor kisfiúból, Nikolasból Karácsony apó. A második részben újra köszönthetjük a már ismert figurákat, a koboldokat, glimpiket és rénszarvasokat, ugyanakkor megismerhetünk egy különleges kislányt, Reményi Ameliát.
Annak idején Amelia volt az első gyerek, aki tiszta szívéből hitt a karácsony csodájában, ezért amikor elveszíti édesanyját, és gonosz emberek felügyelete alá kerül, a szomorúsága ugyanúgy veszélybe is sodorhatja az ünnepet, mint ahogyan annak idején életre hívta. Nekem borzasztóan tetszik ez a fajta megközelítés, miszerint egyetlen gyermek sorsa és érzései is lehetnek olyan fontosak, hogy alapjaiban változtassák meg az univerzum működését.
Innentől kezdve a cselekmény két szálon fut: egyrészt látjuk, ahogyan Amelia élete egyre magányosabbá és kilátástalanabbá válik, másrészt arról is olvashatunk, hogy Koboldfalván is sűrűsödnek a gondok, és vészesen csökken a remény. A két szál természetesen egy ponton összefut, Karácsony apó felkerekedik, hogy megmentse a kislányt, és vele együtt a karácsonyt is.
Bár az első részt is imádtam, nekem valahogy ez a kötet még jobban tetszett. Még árnyaltabban jelentek meg benne a társadalmi problémák vagy a különböző érzelmek, és bár több a nyomasztó vagy ijesztő rész is benne, úgy gondolom, körülbelül 10 éves kortól már biztos, hogy szuper ajándék. Főleg, hogy a legsötétebb helyzetekben is azt képviseli, hogy küzdeni kell, és sosem szabad feladni a reményt.
"Tudod, az élet is csak olyan, mint egy kémény. Néha át kell verekedned magad a sötéten, hogy aztán meglásd a fényt."
Természetesen nem csak szomorú részek vannak a történetben, sőt, gyakorlatilag minden második oldalon van valamilyen poén, amin az ember minimum elmosolyodik, de volt, ahol hangosan felnevettem (ráadásul a metrón, kicsit furán és néztek rám). Chris Mould rajzai még mindig zseniálisak, kedvesek, mulatságosak és nagyon jól illenek a történethez. Külön pluszpont a szememben, hogy a könyvben központi szerepet játszik egy cica, és még Charles Dickens is felbukkan benne.
"Hát a repülő szarvas valóban elég fura dolog. De hát annyi fura dolog van a világon! Mint például a halak. Vagy az ember köldöke."
Összességében megint egy csodálatos utazás részese lehettem, és csak azt sajnálom, hogy nem tartott egy kicsit tovább (de már láttam az interneten, hogy lesz harmadik rész is, juhú!).
Szóval, ha úgy érzed, nem vagy még túl öreg a karácsonyi történetekhez, ha nem rettensz meg a magasságtól és egy kis koboldhányástól, ha tudni akarod, mi az a puplepász és hogyan működik az óhajtósóhajtás, akkor pattanj fel a szánra és szerezd be a könyvet, különben még meggyűlik a bajod a meseglimpikkel...
3. Karácsony apó és a csokitojás
Kiadás éve: 2018
Oldalszám: 312
A fiú, akit Karácsonynak hívnak és A lány, aki megmenti a karácsonyt folytatása.
Amelia vagyok, Karácsony apó és Karácsony anyó örökbefogadott gyermeke. Most biztos azt gondolod, könnyű embergyerekként Koboldfalván felnőni, de tévedsz.
Ott van például a koboldiskola: elég kiborító, hogy minden áldott nap karácsonyi dalokat kell énekelnünk - még júliusban is -, és a játékkészítést sem nekem találták ki.
"De ez még mind elviselhető lenne, ha nem irkálna folyton hazugságokat rólam Vodol apó az újságban.
Mindennek ellenére szeretem az új otthonomat. És amikor a féltékeny Húsvéti Nyúl és nyúlhadserege megtámadja Koboldfalvát, szemernyi kétség sincs bennem, hogy a karácsonyt csak a remény, a szeretet és a csoda mentheti meg.
Persze az sem árt, ha a legnehezebb pillanatokban egy Igazmondó Glimpi is melléd áll..."


|

|