Történelmi kalandok a magyarság múltjában
2020.11.20. 11:47
Kiadó: Napraforgó
A három kötet összesen 15 olyan dramatikus történetet mutat be a magyarság múltjából, amelyek egy-egy sorsfordító korszakhoz kapcsolódnak. Ilyen a német császári seregek legyőzésében kulcsszerepet játszó Búvár Kund vagy a Magyarországon a nyomtatást meghonosító Hess András története, de kalandos módon győzték le a törököket a mámaiak harangjaiknak köszönhetően, vagy éppen a bécsi helytartóság besúgóját Kármán József egy komédiás barátja segítségével. Tanúi lehetünk annak is, miként vált Budapest világvárossá a 20. századra.
hogy miként éli át az ember kora változásait, mi mozgatja a fontos döntéseket, hogyan befolyásolja a mindennapi kapcsolatokat egy-egy sorsfordító pillanat.
A kötetek gyönyörű illusztrációi a régmúlt korok képzőművészeti és tárgyi emlékeinek alapos tanulmányozása nyomán születtek, hitelesen tolmácsolva az adott kor tárgyi kultúráját, és hozzájárulnak ahhoz, hogy a dramatikusan megírt történeteket a gyerekek akár színielőadás keretében is elő tudják adni.
|
1. Az államalapítástól a török hódoltságig
Illusztrálta: Miguel Quesada
Kiadás éve: 2011
Oldalszám: 102
Merész, újszerű kalandozásra hívjuk olvasóinkat, melynek során belebújhatunk a történelmet alakító személyiségek bőrébe, s részeseivé válhatunk életük eseményeinek. A gyönyörű, színes illusztrációk pedig még életszerűbbé varázsolják a kalandozásainkat, hiszen minden apró részlet – a tájak, enteriőrök, öltözékek, tárgyak, fegyverek – a hű, pontos korrajzot szolgálják.
Gyárfás Endre ezúttal rendhagyó, fordulatos, szórakoztató és minden ízében hiteles történetekkel mutatja be múltunknak azt az oldalát, amelyet a száraz történelemkönyvek eddig elrejtettek előlünk.







2. A felvilágosodástól a dualizmus koráig

Illusztrálta: Jenkovszky Iván
Kiadás éve: 2015
Oldalszám: 104
Újabb kalandokra hívjuk a magyar történelem iránt érdeklődő olvasóinkat. Gyárfás Endre ezúttal a felvilágosodástól a dualizmus koráig mesél nekünk történeteket.
A kötet öt történetében a nevezetes történelmi alakok és a névtelen szereplők egyaránt szerepet kapnak abban, hogy bemutassanak egy-egy kort, a történelmi fordulópontok hátterét, az események mozgatórugóit.
A magyarság történelmébe tett kalandozásaink ezúttal a felvilágosodástól a dualizmusig tartó időszakból tár elénk öt történetet.
Apáczai Csere János sorsa révén betekintést nyerhetünk Erdély mindennapjaiba, majd Rákóczi nézőpontjából élhetjük végig az ónodi országgyűlést.
Egy mulatságos epizód keretében megismerkedhetünk a magyar felvilágosodási mozgalommal, és olvashatunk Irinyi János tudós küzdelmeiről is.
Végül Pest-Buda egyesülésekor a polgárosodó Magyarországról is képet kaphatunk.
A Jenkovszky Iván grafikus által életre keltett, hiteles kalandok múltunknak azt az oldalát mutatja be, amelyet a történelemkönyvek eddig elrejtettek előlünk.






3. A 19. századtól napjainkig
Illusztrálta: Jenkovszky Iván
Kiadás éve: 2020
Oldalszám: 104
Gyárfás Endre, a jól ismert író újabb kalandokra hívja a magyar történelem iránt érdeklôdô olvasókat.
Ezúttal a 19. századtól a 20. század közepéig öt történetben mesél a küzdelmekkel teli életutakról:
- orvosról,
- építészről,
- íróról,
- geológusról,
- biológusról.
A kötet öt történetében a nevezetes történelmi alakok és a névtelen szereplôk egyaránt szerepet kapnak abban, hogy bemutassanak egy-egy kort, a történelmi fordulópontok hátterét, az események mozgatórugóit.


Hugonnai Vilma, az első magyar doktornő küzdelmeitől a Veszprémi Állatkert Böbe majmáig repít bennünket ez a kötet. A Jenkovszky Iván grafikáival életre keltett, hiteles kalandok múltunknak azt az oldalát mutatják be, amelyet a történelemkönyvek eddig elrejtettek elôlünk.
Az egyik történet főszereplője Thaly Kálmán író, költő, aki harminc évig harcolt azért, hogy II. Rákóczi Ferenc fejeledelem hamvait hazaszállíthassák. A kuruc kor szakértőjeként botrányba is keveredett: kb. tíz, általa eredetiként bemutatott kuruc kori balladáról később kiderült, hogy ő maga írta őket.
II. Rákóczi Ferenc alakja már a sorozat második kötetében is feltűnt. Ezúttal a hamvai hazahozatalát övező küzdelmek kerülnek a középpontba. 1717-ben a szultán hívására érkezett Törökországba, ahol segítséget remélt kapni a magyar szabadságharchoz. Habár ezek a reményei elbuktak, Rodostóban egész magyar kolónia gyülekezett köré, mivel a török porta megtagadta a magyar szabadságharcosok kiadását a bécsi udvarnak. Csendes életet élt 1735-ben bekövetkezett haláláig.
Az egyik történet főszereplőjének, Pávai-Vajna Ferenc geológusnak több jelentős hévízforrásunkat is köszönhetünk.
A hazai kőolaj- és földgázkutatás úttörőjeként Alföld-szerte végzett fúrásokat, és a nevéhez fűződik a Rudas gyógyvizét és a miskolctapolcai Barlangfürdőt tápláló forrás felfedezése is. Küzdelmes életútjáról a Hévizek fakasztója című történetben olvashattok.
Az egyik történet főszereplője Böbe, az intelligens csodacsimpánz.
1963-ban született, anyját orvvadászok lőtték le Guineában, őt egy ott dolgozó magyar mérnök fogadta be, aki később átadta a Veszprémi Állatkertnek. Az állatkert akkori igazgatója, Kasza László számos etológiai megfigyelést végzett Böbével. Emlékét szobor és Böbe Majom Tanodája őrzi a Veszprémi Állatkertben.
Az egyik történet az Országház építésébe enged betekintést.
Az építkezés 1885-ben kezdődött, csak hazai alapanyagok felhasználásával (ez alól kivétel a főlépcső mellett található nyolc márványmonolit). A munka 1904-ig tartott, a közel húsz év alatt átlagosan ezer ember dolgozott rajta, 176 000 köbméternyi földet mozgattak meg; 40 millió téglát, félmillió díszkövet, 40 kg aranyat használtak fel. Az építkezés befejezését a tervező, Steindl Imre nem érhette meg.

|
|